میزبانی از 550 هنرمند تئاتر کودک در همدان همدان پیام
 
 
شنبه - 26 اسفند 1396 - شماره 3159
 
امروز : يكشنبه ، 27 اسفند 1396

Today : Sun, March 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  74927 تاریخ انتشار:  1395-09-17 - 05:45 تعداد بازدید:  1960
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پوستر بیست‌وسومین جشنواره امید رونمایی شد
میزبانی از 550 هنرمند تئاتر کودک در همدان

فرهنگی

پوستر بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان روز گذشته در سالن سایه مجموعه تئاتر شهر تهران در حالی رونمایی شد که قرار است این جشنواره هفته آینده (22 تا 27 آذرماه) با حضور گروهای داخلی و خارجی در همدان برگزار شود.
مراسم رونمایی از پوستر جشنواره 23 تئاتر کودک و نوجوان با حضور مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی، دبیر جشنواره، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان و جمعی از اصحاب رسانه در سالن سایه مجموعه تئاتر شهر برگزار شد و روی سخن مسئولان و سخنرانان بر این بود که دیگر درگیر چانه‌زنی برای برگزاری جشنواره نباشیم.
مدیرکل اداره هنرهای نمایشی، جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را یکی از مهمترین رویدادهای تئاتر کشور عنوان و ابراز خرسندی کرد: این رویداد هنری بر اساس سیاست تمرکززدایی در یکی از استان‌های کهن و با فرهنگ کشور، یعنی استان همدان برگزار می‌شود.
مهدی شفیعی یکی از لازمه‌های برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در استان همدان را حمایت مدیریت کلان فرهنگی استان دانست و گفت: برگزاری جشنواره در همدان یا استان دیگر مستلزم اشتیاق و همکاری مدیران فرهنگی استان است و من امیدوارم که در سال‌های آتی دیگر درگیر چانه‌زنی برای برگزاری جشنواره نبوده و نگران این نشویم که جشنواره در همدان برگزار می‌شود یا نه.
مدیرکل اداره هنرهای نمایشی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان را یکی از مهمترین رویدادهای تئاتری کشور معرفی کرد و افزود: این جشنواره بر اساس سیاست تمرکززدایی از سال 90 در یکی از استان‌های با فرهنگ و کهن، به میزبانی استان همدان برگزار می‌شود. مهدی شفیعی ظرفیت تئاتر کودک و نوجوان را ظرفیت بسیار ارزشمندی دانست و گفت: یکی از اهداف برگزاری جشنواره جریان‌سازی برای این ژانر تئاتر است و تقویت اینگونه تئاترها افزایش تماشاگر را به دنبال خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه تجربه‌های بزرگ و خوب در تئاتر کودک و نوجوان کمتر دیده شده در صورتی که این پتانسیل وجود دارد افزود: باید حداقل چند نمونه بزرگ در تئاتر کودک و نوجوان داشته باشیم که بتواند در قالب تور در سراسر کشور به اجرا درآید.
شفیعی با بیان اینکه زمانی می‌توانیم ارتباط بین‌المللی را مستحکم کنیم که شبکه پویا و منسجم در داخل داشته باشیم گفت: جشنواره کودک در استان همدان در طول این سال‌ها توانسته به ارتقای تئاتر کودک کمک کند و مخاطب آن را افزایش دهد.
وی استقبال مردم از نمایش‌های جشنواره را نشانگر این موضوع دانست که مردم همدان با این جشنواره خو گرفته‌اند.
 جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در همدان موجب توسعه تئاتر این استان شد
مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز در این نشست با اشاره به اینکه استان همدان با برگزاری سالها جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با این رویداد هنری عجین شده گفت: همواره تلاش کرده‌ایم که این استان به قطب هنری و فرهنگی کودک و نوجوان تبدیل شود.
فاضل عبادی با بیان اینکه اگر بخواهیم تئاتر همچنان بالنده بماند، توجه به تئاتر کودک می‌تواند در توسعه این هنر مؤثر باشد، گفت: زبان هنر فاخر و ماندگار و مردمیست، در این راستا فعالیت استان همدان آن را تبدیل به استانی پیشرو در حوزه تئاتر کودک و نوجوان کرده است. وی با اشاره به اینکه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان پس از چند دوره دچاره مشکلاتی شد، اما خوشبختانه دوباره به همدان برگشت که هم از لحاظ کمی و کیفی شاهد ارتقاي تئاتر در استان همدان هستیم، گفت: 20 درصد از آثار جشنواره به نمایش گروههای استان همدان اختصاص دارد.
مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در ادامه این مراسم از امضای تفاهم‌نامه‌ای توسط استاندار همدان و معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به مدت 5 سال در این استان خبر داد و افزود: برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در استان همدان موجب اقدامات ماندگاری در این استان شده است.
وی به استقبال گسترده مردم از جشنواره تئاتر کودک اشاره کرد و گفت: برگزاری این جشنواره باعث توسعه زیرساخت‌ها شده است اما هنوز ایده‌آل نیست و امیدوار هستیم با برخورداری از حمایت‌های مالی شاهد گسترش سالن‌های تئاتر در دیگر شهرهای استان همدان باشیم.
50 گروه نمایشی با 60 اجرا در همدان
دبیر بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان نیز مبنای شکل‌گیری پوستر جشنواره را الهام گرفته شده از شعار امسال عنوان کرد و گفت: شعار این دوره از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان "نمایش مهر بر صحنه زندگی" است.
شهرام کرمی با اشاره به اینکه پوستر بیست‌وسومین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان صورتک یک کودک را به تصویر می‌کشد که در واقع با ترکیب رنگ و فونت‌های دست‌نویس نگاه مهربانانه‌ای به زندگی دارد، افزود: سعی کرده‌ایم المان حرکت در چشم‌ها، المان آرامش در رنگ آبی و المان تئاتر نیز در پوستر دیده شود.
کرمی در ادامه این نشست به حضور در 6 دوره دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در همدان اشاره کرد و افزود: همواره در تلاش بوده‌ام که جشنواره به نحوی برگزار شود که حرکتی رو به جلو داشته باشد، که اگر جشنواره بی‌رونق باشد برگزاری آن بر رشد تئاتر تأثیری نخواهد داشت.
کرمی با اشاره به اینکه آثار نمایشی از 10 بخش در 12 سالن اجرا خواهند شد، گفت: در این جشنواره 50 گروه نمایشی با 60 اجرا و با 550 هنرمند شرکت‌کننده خواهد داشت که از این تعداد 51 هنرمند غیرایرانی هستند. وی با اشاره به اینکه امسال برای نخستين‌بار مراسم 100 سالگی تئاتر کودک و نوجوان برگزار خواهد شد، گفت: سمینار تخصصی 100 سالگی با همکاری بنیاد نمایشی کودک و نوجوان، انجمن کودک و نوجوان خانه تئاتر و کانون کودک و نوجوان همدان برپا خواهد شد. دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به حضور کشورهای هنرمندانی از کشورهای آلمان، ایتالیا، کره جنوبی، روسیه، جمهوری چک، اسپانیا، استرالیا و آفریقای جنوبی در بخش آثار خارجی اشاره کرد و گفت: همچنین رئیس کمپانی‌های تئاتری و هنرمندان شناخته شده کودک و نوجوان از کشورهایی چون ترکیه، الجزایر، کنیا و سوئد نیز حضور خواهند داشت. به گفته وی استان همدان پتانسیل خوبی در زمینه تئاتر کودک و نوجوان دارد که کمتر در دیگر شهرها شاهد آن هستیم.
وی با اشاره به اینکه در این دوره مدت‌زمان جشنواره را نسبت به سال گذشته افزایش یافته و در طی یک هفته برگزار می‌شود دلیل آن را استقبال مخاطبان از آثار جشنواره عنوان کرد. کرمی با اعلام این خبر که افتتاحیه جشنواره 22 آذر ساعت 18 در سالن نمایشگاه‌های همدان و اختتامیه آن 27 آذر ساعت 10 صبح برگزار می‌شود از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا در این مراسم حضور داشته باشند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com