مادستانِ روسپید؛ سیاه پوش سیدالشهدا شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 اسفند 1398 - شماره 3705
 
امروز : جمعه ، 9 اسفند 1398

Today : Fri, February 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


همدان لیبل
logo-samandehi
 
کد مطلب:  98759 تاریخ انتشار:  1398-06-20 - 08:28 تعداد بازدید:  68
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

روز اول با همان خاکی که قنبر ساختند/ از من و تو سمت باب القبله نوکر ساختند
مادستانِ روسپید؛ سیاه پوش سیدالشهدا شد

اجتماعی

اینجا قرار است کوچه و خیابان ها همه وعده گاه سرهای برهنه و ضجه های غم عزیزی باشد که نه یک شهر و یک مکان بلکه دنیا را به عزا نشانده است.
همدان و خیابان هایش درروزهای تاسوعا وعاشورا با حجم حضور عاشقانی به سیاهی درآمده بود که ناله کنان عاشورای حسینی را در گوشه و کنار شهر به رخ می کشیدند.
هرقدر هم که بگردی محال است جایی را بیابی که صدای غریبی کاروان را نشنوی، راستش را بخواهی انگار از تمام خانه های شهر خون غم می پاشد، همه آمده اند تا بر زخم دل زهرا مرحمی باشند، عشق بازی با دستان جدا از تن سقا و لالایی خوان گهواره شش ماهه ای که غمش زمین و زمان را در هم کشیده است.
دیروز دل های مردم شهر در سوگ شاه و شاهزاده هایش چنان ماتم زده بود که بوی حزن و اندوه را در هزار متری دسته جات عزاداران می توانستی نفس بکشی.
خیابان شهدا، تختی،پیاده راه بوعلی ، خیابان باباطاهر ، میدان آرامگاه، بلوار کاشانی و میدان شریعتی و هرچه را که نام ببری برای حضور حجم عزاداران همدانی از مقیاس مکان بازهم کم میاوری. قرار همگی در میدان اصلی شهر بود، دسته جات گروه گروه چون سیل سیاه غم از خیابان های شهر به میدام مرکزی روانه بودند و هریک با مدح و نوحه سرایی بر سر و سینه می زدند.
یکی گهواره به دست در غم اصغر و دیگری با رخت زینب و خرابه شام آمده بود تا روایت واقعه ای را کند که شومی شامیان غلتان به خونش کرد.
از قدیمی ترها که از حسینیه زینبیه و شالبافان جولان آمده بودند تا تازه نفس هایی که با روضه العباس و محمد رسول ا... پرچم مشکی را تن پوش شهر کردند همگی بودند و ماندند تا غروب دلخراش کربلا بیش از این درد قلب زینب را سنگین نکند.
شهرستان های استان هم چیزی در این میان کم نگذاشتند هرکس هر آنچه در چنته داشت آورده بود تا ارادت و نوکری را به اثبات برساند.
در ملایر همایش رهروان زینبی برگزار شد و در مریانج مراسم حلیم زنی ظهر عاشورا، در کبودراهنگ آئین گل زنی عزا برپا شد و در فامنین و جورقان رسم زنجیر زنی و خلاصه در نقطه به نقطه این دیار شاهد بغضی بودی که تنها با نگاه رحمت و لطف سیدالشهدا می توانست تسکین یابد.
وعده به سرانجام رسید و همه شهر یک پارچه به تبعیت از امام مظلوم و برای زنده نگهداشتن اسلام نبوی در میدان شهر به امامت حجت الاسلام حبیب ا... شعبانی، امام جمعه شهر اقامه نماز ظهر عاشورا کردند همان نمازی که مولایمان زیر خروارها نیزه و تیر به جا آورد تا درس و حدیثی باشد برای نسل هایی که از نعمت امام و معصوم بی بهره اند، برای زمانه ای که یزیدانه زمان نقاب تزویر می زنند و مسلمانان باید به جنگ آن برخیزند.
یکی دیگر از سنن مردم در روز عاشورا برپایی خیمه‌های امام حسین (ع) است که غالباً با تعزیه خوانی و ذکر مصیبت، واقعه کربلا را بازسازی می‌کنند این فرهنگ از گذشته در اکثر روستاهای استان انجام می‌شد که امروز رو به فراموشی گذاشته شده است و کمتر شاهد برپایی اینگونه مراسمات هستیم.
پخت حلیم و قیمه  وپخش نذورات روز عاشورا توسط هیات مذهبی ومردم یکی دیگر از رسومات دینی است که در ماه محرم انجام می شود که در این شب و تاسوعا حسینی به اوج خود می رسد.
 شبی که از تارکی هایش غم می بارد
رسم شام غریبان حسین (ع) در مظلوم‌ترین شب تاریخ بشریت با حضور اقشار مختلف مردم و به صورت پرشور در سراسر شهر برپا بود از نخستین ساعات پس از اذان مغرب و عشا، مداحان و عزاداران اباعبدالله حسین (ع)  در مظلومیت شهدای کربلا، در سطح شهر همدان به عزاداری پرداختند.
عزاداران حسینی در قالب دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی با روشن کردن شمع به نشانه همدردی با بازماندگان و اسرای کربلا و زینب کبری (س) در ماتم و مصیبت امام شهید خود، به سوگواری پرداختند.
در این مراسم که در گوشه‌های مختلف شهر از جمله امامزاده‌ها، حسینیه‌ها و تکایا برگزار شد، برخی هم با حضور در منازل شهدا و کسانی که داغدار بودند به یاد زینب (ع) و عاشورای حسینی تسلی می‌دادند.
در مراسم شام غریبان دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی با حضور در امامزاده عبدالله و مزار شهیدان و محل دفن شهدای گمنام، در عین حال که تجدید میثاق با شهیدان می کردند با روشن کردن شمع و نوحه‌خوانی و ذکر مصائب شهادت حضرت امام حسین (ع)، غربت اهل بیت (ع) را به سوگ و عزا می نشستند از طرفی شاهد حضور کودکان و نوجوانان با لباس‌های سیاه و پیشانی‌بندهای «یا حسین(ع)» با شمع‌های روشن و همراه با آه و ناله که یاد و خاطره کودکان و اسیران کربلا را در اذهان شرکت‌کنندگان زنده کرد، بسیار چشمگیر بود.
همچنین برگزاری مراسم تعزیه توسط برخی از عزاداران در محله گلپا و سالن هیات کاراته استان .... ازدیگر مراسمات برگزارشده توسط مردم همدان بود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com