1399-05-061399-05-16bool(false) کشمکش کنکور با کرونا و بلاتکلیفی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 16 مرداد 1399 - شماره 3821
 
امروز : پنجشنبه ، 16 مرداد 1399

Today : Thu, August 6, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  110743 تاریخ انتشار:  1399-05-12 - 08:37 تعداد بازدید:  79
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

«کنکور» امروز تعیین تکلیف می‌شود
کشمکش کنکور با کرونا و بلاتکلیفی

نویسنده : نیلوفربهرمندنژاد

اجتماعی

■ یک داوطلب کنکور: بلاتکلیفی در برگزاری آزمون خودش دلهره بزرگی است

این روزها شیوع کرونا موجب بلاتکلیفی داوطلبان کنکور شده و علاوه بر ایجاد استرس در آنها، نگرانی خانواده‌ها نسبت به سلامتی فرزندانشان برای شرکت در بزرگ‌ترین ماراتن علمی کشور را رقم زده است.
هر چه به زمان کنکور نزدیک‌تر می‌شویم، تب و تاب آزمون و استرس در میان داوطلبان و نگرانی خانواده‌ها از تهدید کرونا بیشتر می‌شود.
به گفته بسیاری از کارشناسان، کلاس‌های درس، کتابخانه‌ها، آموزشگاه‌ها، کلاس‌های کنکور و... به‌دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده و به همین دلیل ممکن است برخی کنکوری‌ها از این موضوع صدمه ببینند.
شاید به جرأت بتوان گفت امسال نخستین بار در تاریخ کشور است که آزمون کنکور سراسری توانسته مجوز تعویق ۴۵ روزه را دریافت کند.
تعویق کنکور اگرچه برای بخشی از کنکوری‌های دقیقه نودی یک امتیاز ویژه محسوب می‌شود اما به همان اندازه توانسته وضعیت دانش‌آموزان سال دوازدهم و کنکوری‌ها را وخیم کند.
دانش‌آموزانی که سال تحصیلی ۹۹-۹۸ را با کمترین میزان بهره‌گیری از کلاس درس پشت‌سر گذاشتند، حالا در آستانه برگزاری مهم‌ترین آزمون زندگی خود هستند، روزی که تعیین‌کننده سرنوشت شغلی، اقتصادی و اجتماعی افراد به‌شمار می‌رود.
در شرایطی که دانش‌آموزان به‌شدت در استرس چگونگی برگزاری کنکور سراسری، زمان برگزاری و اما و اگرهای این رویداد بزرگ علمی ‌هستند، بسیاری از خانواده‌ها نگرانی‌ دیگری نظیر تهدید سلامتی فرزندانشان را دارند.
سال گذشته 28 هزار و ۵۸۵ داوطلب همدانی در کنکور ۹۸ با یکدیگر رقابت کردند که نزدیکی این آمار به امسال هم بعید نیست.
بسیاری از کارشناسان این حوزه حالا از دغدغه تأمین سلامتی شرکت‌کنندگان در کنکور سراسری خبر می‌دهند، دغدغه‌ای که نگرانی خانواده‌ها و داوطلبان را دوچندان کرده است.
 در این زمینه، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس درباره زمان روشن شدن تکلیف برگزاری یا برگزار نشدن کنکور سراسری گفت: همکاران ما مصمم هستند که اگر ستاد کرونا تصمیم نگیرد، طرحی دوفوریتی بیاورند و جلوی برگزاری تمام کنکورها را بگیرند که البته هنوز قطعی نشده و امروز تعیین تکلیف می‌شود.
از یک سو، برخی شرکت‌کنندگان که از سال‌های پیش خود را برای چنین روزهایی آماده کرده بودند و حالا به این بیماری مبتلا شده‌اند، معلوم نیست تکلیفشان چه می‌شود و از طرفی، گروهی دیگر از جمله مادران و پدرانی که از مبتلا شدن فرزندانشان به این بیماری می‌ترسند و حتی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از برگزاری این آزمون مخالفند، بسیاری دیگر از داوطلبان با هزاران آرزو و امید شرایط شرکت در این آزمون را فراهم کرده‌اند و خود را برای چنین روزی که آینده آنها را رقم می‌زند، آماده کرده‌اند و تمام عواقب پس از آن را به جان خریده‌اند، برخی دیگر هم سلامتی را اولویت نخست زندگی خود قرار داده و ترجیح می‌دهند که یک سال دیگر هم پشت کنکور باشند تا اینکه به این بیماری مبتلا شوند.
تعویق یکی‌دو ماهه آزمون‌ها موجب بلاتکلیفی، استرس و اضطراب کنکوری‌ها شده و برای همه داوطلبان شرایط سخت و طاقت‌فرسایی ایجاد کرده است. این شرایط بهانه‌ای شد تا پای درد دل چند نفر از آنها بشینیم و گپ‌وگفتی داشته باشیم.
محمد یکی از پشت‌کنکوری‌هایی است که در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره شرایط این روزهای کرونایی می‌گوید: در حالت عادی من استرس دارم، چه برسد به کرونا و جلسه کنکور! همیشه تصورم از کنکور در سال‌های گذشته طرح پرسش‌های مفهومی و سخت بوده که استرس فراوانی به‌همراه داشته است اما امسال علاوه بر این استرس، ترس از ابتلا به بیماری هم اضافه شده است، از اسفند 98 که آموزشگاه‌ها تعطیل شد، بسیاری از برنامه‌های درسی ما نیز لغو شد و از طرفی دیگر هم ترس از ابتلا به این ویروس موجب شده که دیگر تمایلی به شرکت در این آزمون نداشته باشم. این بلاتکلیفی و تعطیلی کلاس‌های آموزشی دلهره بزرگی است که بر نگرانی‌ها و اضطراب‌های داوطلبان افزوده است.
ساناز دانش‌آموز پایه دوازدهم است که با ابراز ناراحتی از این شرایط، گفت‌وگوی خود را این‌گونه آغاز می‌کند: حدود 3 سال است که ‌برای این روز مهم و سرنوشت‌ساز برنامه‌ریزی کرده‌ام و استرس و اضطراب فراوانی را در این زمینه متحمل شده‌ام اما متأسفانه امسال که برای من و امثال من بسیار حساس است، با شیوع این ویروس تمام برنامه‌ها و هدف‌های زندگی‌ام را مختل کرد. با توجه به تعطیلی مدارس و لغو کنکور‌های آزمایشی که در کسب آمادگی بیشتر کمک بزرگی بود، دیگر انگیزه کافی برای شرکت در این آزمون را ندارم و به تنها چیزی که این روزها نمی‌توانم فکر کنم، کنکور است.
مرادی، مادر یکی از پشت‌کنکوری‌ها است که در همان ابتدای گفت‌وگو از نقش‌برآب شدن آرزوهای فرزندش می‌گوید: من و همسرم از سنین 14 سالگی فرزندم هزینه‌های زیادی را صرف تحصیلش کردیم که برای چنین روز مهمی آمادگی کامل داشته باشد اما حالا با شیوع این ویروس و ایجاد یک تغییر ناگهانی در برنامه درسی دانش‌آموزان به‌ویژه داوطلبان کنکور سراسری، فشار مضاعفی را به آنها وارد کرده و موجب دلسردی بسیاری از دانش‌آموزان شده است.
شادی، کنکوری دیگری است که می‌گوید: از نظر روحی نیز در شرایط خوبی نیستم و نمی‌توانم روی درس متمرکز شوم، با توجه به اینکه من دیگر حوصله پشت کنکور ماندن را هم ندارم و خودم را به‌طور کامل برای کنکور آماده کرده‌ام، می‌خواهم امسال هر طور شده شرکت کنم، اگر چه هر لحظه استرس مبتلا شدن به ویروس کرونا را دارم ولی سعی می‌کنم با دادن انرژی مثبت و رعایت مداوم پروتکل‌های بهداشتی، این استرس را از خود دور کنم. این را کسی که تجربه پشت کنکور ماندن دارد، درک می‌کند که چه روزهای سخت و طاقت‌فرسایی را پشت‌سر می‌گذاریم.
 نکته پایانی
امسال کنکور به‌دلیل شیوع ویروس کرونا وضعیت متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته دارد، بر این اساس داوطلبان و خانواده‌های آنان افزون بر حفظ خونسردی و توجه به توصیه‌های کارشناسان درباره چگونگی مهار و کنترل اضطراب و استرس، موضوع تغذیه مناسب و رعایت فاصله اجتماعی را در اولویت کاری قرار دهند.
همچنین استفاده از مواد ضدعفونی کننده، ماسک و دستکش برای شرکت در کنکور سراسری از مواردی است که به سلامت داوطلبان کمک خواهد کرد و اگر این نکات به‌خوبی رعایت شود، ضمن شکستن دیوار کنکور و رسیدن به نتیجه مطلوب، گام مؤثری برای پایان دادن به جولان کرونا برداشته شده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com