شوک ۶۰۰ هزار تومانی برای تست کرونا همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 7 آبان 1399 - شماره 3885
 
امروز : پنجشنبه ، 8 آبان 1399

Today : Thu, October 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  109844 تاریخ انتشار:  1399-04-14 - 07:00 تعداد بازدید:  460
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شیوع بیشتر کرونا در حاشیه هزینه سرسام‌آور تست pcr
شوک ۶۰۰ هزار تومانی برای تست کرونا

اجتماعی

 چندماهی از پاندمی کرونا در دنیا می‌گذرد و انتظار برای بار بستن این میهمان ناخوانده به سرانجامی نرسیده است. هر چند در ابتدا سیاستگذاران برخی کشورها منکر همه‌گیری و مخاطرات ویروس کووید ۱۹ بودند که اپیدمی قابل توجه آن، جز قبول وضعیت قرمز و یافتن راهکاری برای جلوگیری از تلفات انسانی بیشتر باقی نگذاشت اما هنوز هم دانشمندان در توسعه‌یافته‌ترین کشور‌ها نیز از دستیابی به دارو و واکسن مورد تأیید برای مهار این بیماری عاجز مانده‌اند.
در کشور ما نیز با برگزاری جلسات متعدد و صدور دستورالعمل‌ها برای جلوگیری از شیوع کرونا برنامه‌ریزی شد اما درنهایت با توجه به خسارات قابل توجه این وضعیت به اقتصاد کشور و معیشت مردم شعار فعالیت «آری» اما تجمع و ترددهای غیرضروری «نه» جایگزین تدابیر دیگر از جمله ادامه قرنطینه و رعایت فاصله اجتماعی شد.
متأسفانه درحال‌حاضر پس از گذشت چند هفته و گذشت تعطیلاتی محدود همچنین بر اساس گفته وزیر بهداشت و درمان، عادی‌سازی ویروس کرونا، آمار مبتلایان به این بیماری خیز شدیدتری برداشته است.


 هر ده دقیقه یک فوتی کرونا در کشور
بر اساس اعلام رسمی وزارت بهداشت و درمان آمار مبتلایان به کرونا در این بازه زمانی (تا سیزدهم تیرماه) نفر رسیده است بر اساس این آمار هر ده دقیقه یک ایرانی به‌دلیل ابتلا به کرونا می‌میرد.
سخنگوی وزارت بهداشت گفته است: در ۲۴ ساعت گذشته بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 2 هزار و ۵۳۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۴۶۱ مورد بستری شدند.
وی یادآور شد: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۲۵ هزار و ۲۰۵ نفر رسیده و متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۲ بیمار جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور به ده هزار و ۶۷۰ نفر رسیده است.


 افزایش شدید مبتلایان کرونا در یک ماه گذشته در همدان
همچنین بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان همدان آمار مبتلایان در همدان از ابتدای شیوع کرونا ویروس در کشور، تاکنون هزار و ۷۳۴ همدانی کرونا گرفته‌اند که از این میان بیش از ۶۰۰ مورد در یک ماه اخیر مبتلا شده‌اند.
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان می‌گوید: تعداد موارد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در استان هزار و ۷۳۴ نفر بوده و ۱۶۸ نفر نیز متأسفانه فوت کرده‌اند.
منوچهر کرمی ادامه می‌دهد: درحال‌حاضر افراد مشکوک به ابتلا نیز ۴۵۹ نفر هستند که از این تعداد ۱۵۲ مورد قطعاً به ویروس کرونا مبتلا هستند.
وی گفت: روند شیوع این ویروس در شهرستان‌های همدان، ملایر و نهاوند بیشتر از سایر شهرستان‌ها است.


 آیا آمار مبتلایان قابل استناد است؟
برای بررسی آمار دقیق مبتلایان ابتدا باید به این موضوع پرداخت که اگر فردی مشکوک و یا نگران ابتلا به این ویروس باشد باید به کجا مراجعه کند و چگونه از مبتلا نشدن به بیماری مطمئن شود؛ زیرا ۸۰ درصد افراد می‌توانند بدون هیچ علامتی ناقل این بیماری باشند و بدون اینکه خود بدانند درحال انتقال کرونا به دیگران بوده و بیماری را گسترش دهند.
یکی از کارکنان دستگاه‌های اجرایی همدان در این ارتباط به خبرنگار همدان پیام می‌گوید: چند روزی است متوجه شدیم نتیجه تست کرونای یکی از همکاران جوان ما مثبت شده است، با توجه به تردد ایشان در محل کار و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی، همه کارکنان نگران ابتلا به این ویروس هستیم.
وی ادامه داد: با هماهنگی مدیر مجموعه، مکاتبه‌ای با دستگاه متولی برای انجام غربالگری و تست کرونا انجام شد که در پاسخ گفته شد امکان انجام این تست برای همه وجود ندارد و صرفا افراد دارای علایم می‌توانند با مراجعه به درمانگاه دیباج و درصورت تأیید پزشک تست را انجام دهند.
وی ادامه داد: با توجه به این موضوع ما کماکان در محل کار حضور داریم که با توجه به زمان نهان این بیماری نگرانی ابتلای ما، خانواده‌ها و ارباب رجوع در این دستگاه وجود دارد.
قطعا یک دستگاه اجرایی دارای چارچوب منظم اداری است و افزایش تعداد مبتلایان قابل رصد است؛ بنابراین این احتمال برای ابتلای یک فرد بازاری و درگیری تعداد بیشتری به این ویروس وجود دارد، زیرا مشکل در بی‌علائم بودن درصد قابل توجه مبتلایان و استعداد انتقال شدید این ویروس به گفته وزیر بهداشت و درمان شترگاوپلنگ است؛ زیرا می‌تواند گاز بگیرد و لگد و شاخ بزند.
در ادامه به سراغ افراد بدون علامتی که تنها به‌دلیل اجبار به تردد و امرار معاش هر روز با افراد بسیاری ارتباط دارند می‌رویم، افرادی که به‌دلیل وجود یک خویشاوند دارای بیماری زمینه‌ای، نگران ابتلا به این بیماری هستند.
 به گفته مسئولان بهداشت و درمان، این فرد نمی‌تواند از مسیر دولتی و به‌صورت رایگان تست ابتلا به ویروس کرونا را انجام دهد، برای این افراد راهکار دیگری اتخاذ شده است.


 شوک ۶۰۰ هزار تومانی
یک منبع آگاه در گفت‌وگو با همدان پیام از انجام تست تشخیص کرونا برای عموم توسط 2 آزمایشگاه خصوصی در سطح همدان خبر داد و گفت: این آزمایشگاه‌ها کیت‌های وارداتی را تهیه کرده و برای افرادی که نگران ابتلا هستند تست را انجام می‌دهند.
با پیگیری خبرنگار همدان پیام متوجه هزینه انجام این تست شدیم؛ به گفته متصدی یکی از این آزمایشگاه‌های خصوصی، هزینه انجام تست pcr کرونا برای افراد ۶۰۰ هزار تومان است. وی گفت: 2 نوع تست به‌صورت تست خون که تنها بیانگر فعال شدن سیستم ایمنی بدن، که ممکن است به‌خاطر هر نوع بیماری باشد، با هزینه ۶۹ هزار تومان و تست اصلی با عنوان pcr که بیانگر قطعی ابتلا به ویروس است در آزمایشگاه با هزینه ۶۰۰ هزار تومان انجام می‌شود. وی در پاسخ به وجود تعهد بیمه برای جبران هزینه‌ها آن را رد کرد.
هزینه ۶۰۰ هزار تومان برای گرفتن نمونه از افرادی که امکان ابتلا به هر دلیلی می‌دهند و نبود پوشش بیمه قطعا سبب استقبال نشدن از انجام تست می‌شود که در نهایت آمار تعداد مبتلایان را کاهش می‌دهد. این درحالی است که دیگر کشورها نمونه‌گیری منظم از احاد مردم را برای برای تعیین وضعیت پیشرفت یا پس‌رفت این بیماری لحاظ کرده‌اند.


  انجام تست کرونا ضرورت ندارد
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی همدان، انجام تست تخصصی تشخیص کرونا را ضروری نمی‌داند و می‌گوید: معاینات بالینی مانند مراقبت سطح اکسیژن خون، اسکن ریه و تب برای تشخیص اولیه ابتلا به ویروس کرونا انجام می‌شود.
وی انجام تست برای گروه‌های مختلف از جمله گروه‌های خطر را بی‌فایده دانست و گفت: اگر این تست را امروز انجام دهیم و نتیجه منفی باشد، ممکن است پس از یک ساعت به این ویروس مبتلا شود؛ بنابراین انجام مراقبت و رعایت نکات بهداشتی بیشتر از تست برای این افراد مورد نیاز است.
وی با اشاره به درصد بالای افراد مبتلا اما بدون علامت در ویروس کرونا، این موضوع را دلیلی برای رعایت عموم افراد عنوان کرد و گفت: همه افراد در مکان‌های عمومی باید از ماسک استفاده کنند.
وی با اشاره به هزینه‌های قابل توجه انجام تست کرونا افزود: به‌دلیل واردات این کیت‌های تشخیصی و همچنین نبود پوشش بیمه‌ها استفاده از آن برای تشخیص نهایی بیماری انجام می‌شود.


 کارکنان بهداشت و درمان امکان تست ندارند
محدودیت در انجام تست کرونا مختص عموم مردم‌ نیست و بر اساس اطلاعیه روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان همدان پیرو مصوبه کمیته پیشگیری، مراقبت و کنترل کووید ۱۹ مورخ 8 تیرماه 99 با عنایت به محدودیت کیت‌های تشخیصی بیماری موصوف، نمونه‌گیری از همکاران بدون اندیکاسیون مقدور نبوده و بر این اساس به درخواست‌های همکاران محترم خارج از مفاد پروتکل‌های ابلاغی ترتیب اثر داده نخواهد شد.
 تست تشخیصی کرونا زنجیره انتقال را کند می‌کند
به گفته یک پزشک متخصص انجام تست ابتلا به کرونا برای افرادی که علامت کمتری دارند یا بی‌علامت هستند، می‌تواند روند پیشرفت بیماری را کنترل کند؛ این امر به‌ویژه برای اطرافیان بیمار مبتلا به کرونا ضروری است.
وی ادامه می‌دهد: کند شدن زنجیره انتقال از پیامدهای انجام تست کرونا برای افراد نگرانی که احتمال ابتلا می‌دهند، خواهد بود.
وی با بیان اینکه آمار ارائه‌شده قابلیت استناد ندارد و تعداد مبتلایان بسیار بیشتر است، گفت: پیشنهاد می‌شود راهکاری برای انجام تست رایگان کرونا با توجه به گروه‌بندی‌های مختلف جامعه ارائه شود تا ضمن‌ نمونه‌گیری دقیق‌تر، راهی برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری در کشور اتخاذ شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com