افزایش 2 برابری کشت کلزا در اسدآباد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 2 مرداد 1403

Today : Tue, July 23, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134883 تاریخ انتشار:  1402-07-27 - 10:00 تعداد بازدید:  1798
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

افزایش 2 برابری کشت کلزا در اسدآباد

فرهنگی


  مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد از افزایش دو برابری سطح زیرکشت کلزا در این شهرستان خبر داد.

محمدکرممرادی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: برش ابلاغی امسال کشت کلزا در شهرستان اسدآباد در سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ حدود ۸۰۰ هکتار بوده که تاکنون کشت ۳۷۰ هکتار آن محقق و قرارداد بسته شده است.

وی با بیان اینکه به نظر می‌آید این میزان کشت کلزا براساس قراردادهای منعقد شده تا همین میزان باقی بماند، افزود: در سال گذشته سطح زیرکشت کلزا شهرستان ۱۴۸ هکتار بوده که امسال این میزان دو برابر شده و به صورت صددرصدی نسبت به سال گذشته در کشت این محصول دارای پیشرفت بوده‌ایم.

مرادی با اشاره به کود توزیع شده برای کشت کلزا امسال گفت: تاکنون برای کشت کلزا در شهرستان ۱۴۰ تن کود توزیع شده که حدود ۵۵ تن آن کود اوره، ۵۰ تن کود فسفات و ۳۵ تن آن کود پتاس بوده است.

وی با بیان اینکه کود اوره توزیع شده برای کلزا با توجه به سیاست‌های تشویقی کود با کیفیت و ۴۶ درصد است، خاطرنشان کرد: میانگین برداشت کلزا از هر هکتار سطح زیرکشت ۳۷۰ هکتاری این محصول سه تن خواهد بود.

مرادی یادآور شد: در سال گذشته به علت بدسبزی و سرمازدگی بهاره از ۱۴۸ هکتار کشت کلزا شهرستان ۵۸ هکتار آن دچار آسیب و خسارت شد و کلزاکاران به ناچار تنها موفق به برداشت ۹۰ هکتار از سطح کشت کلزا شهرستان شدند.

وی با اشاره به این محصول استراتژیک با نیاز آبی کم گفت: کلزا به‌عنوان یکی از دانه‌های روغنی مهم دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین و ۱۲ تا ۲۰ درصد پوست بوده و کشت این محصول، علف‌های هرز مزرعه را کنترل و آفات را کاهش می‌دهد و باعث افزایش محصول در سال آینده می‌شود بنابراین باید کشاورزان از مزایای کاشت این محصول باصرفه بیشتر آگاه شوند.

مرادی با اشاره به در حال انجام بودن کشت پاییزه در شهرستان توسط کشاورزان اسدآبادی یادآور شد: کشت کلزا، گندم و جو از جمله کشت‌های پاییزه در حال انجام در این شهرستان برای سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ است.

وی افزود: برش ابلاغی شهرستان در بحث کشت گندم و جو پاییزه برای سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ به تفکیک برای گندم آبی ۱۱ هزار و ۹۰۰ هکتار، گندم دیم ۹۰۰۰ هکتار، جو آبی ۵۰۰۰ هکتار و جو دیم ۸۴۰۰ هکتار است.

مرادی خاطرنشان کرد: در رابطه با کشت پاییزه گندم و جو شهرستان نیز تاکنون ۲۰۰۰ تن کود توزیع شده که حدود ۱۴۰۰ تن آن کود اوره، ۴۰۰ تن کود فسفات و ۲۰۰ تن آن کود پتاس بوده است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد بیان کرد: برش ابلاغی برای کشت کلزا این شهرستان نیز برای سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ به عنوان یکی دیگر از کشت‌های پاییزه ۸۰۰ هکتار است‌.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com