از مه‌لقا جام‌بزرگ و مریم کرمی تا جانشینی شیما صفایی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 30 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134505 تاریخ انتشار:  1402-07-05 - 09:49 تعداد بازدید:  1399
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گزارشی از ده غایب بزرگ هانگژو با حضور پررنگ همدانی‌ها
از مه‌لقا جام‌بزرگ و مریم کرمی تا جانشینی شیما صفایی

حوادث

 
نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی در شرایطی این روزها در هانگژو در حال برگزاری است که تیم زنان ایران با ۷۷ ورزشکار در این مسابقات حاضر است. با این حال جای بسیاری از دختران ایران در این رویداد خالی است.

دختران ورزشکار ایران همچون دوره‌های گذشته بخشی از امید کاروان هستند. گرچه ۷۷ ورزشکار زن ایران در این رویداد مسابقه می‌دهد اما چه کسی می‌تواند منکر جای خالی بسیاری از ستاره‌ها شود؟

در این گزارش، نام ۱۰ ورزشکار شاخص که جای آن‌ها در هانگژو خالی است را به میان آورده‌ایم. کسانی که هر یک به دلیلی از کاروان بازی‌های آسیایی جا ماندند.
این فهرست مربوط به رشته‌هایی است که تیم زنان ایران در بازی‌های آسیایی هانگژو در آن‌ها شرکت دارد.

 ۱۰- فاطمه کشاورز(وزنه برداری)

تیم ملی وزنه برداری دو هفته پیش عازم مسابقات جهانی عربستان بود و فاطمه کشاورز نیز در این تیم حضور داشت و قرار بود پس از بازگشت از ریاض، آماده سفر به هانگژو شود.

نتایج کسب شده از سوی کشاورز در پایان مسابقات جهانی سبب شد کادر فنی تصمیم بگیرد او را کنار بگذارد و یک وزنه بردار جوان مشهدی به نام ریحانه کریمی را جایگزین او کند.

کنار گذاشته شدن از تیم ملی، برای دختر شیرازی که دو سال فوق‌العاده را در صحنه‌های مختلف وزنه برداری ایران سپری کرده بود، یک شوک بزرگ تلقی می‌شود.

 ۹- آزاده صیدی (کبدی)

آزاده صیدی مهاجم توانمند تیم ملی کبدی، یکی از ارکان قدرت تیم شایلا جین برای بازی‌های آسیایی بود اما آسیبی بدموقع در اردوهای پایانی تیم ملی، به راحتی صیدی را از فهرست هانگژو خارج کرد.

او احتمالاً مهم‌ترین چهره کاروان است که به دلیل مصدومیت، حضور در بازی‌های آسیایی را از دست داده است. تیم ملی کبدی با او و بدون او، دو وضعیت کاملاً متفاوت دارد.

 ۸-فاطمه صادقی (کاراته)

تلاش‌ها برای مجاب کردن اعزام کاتاروها به بازی‌های آسیایی نافرجام بود و مثل دوره‌های گذشته، اعزام به بازی‌های آسیایی در کاراته، تنها سهم کومیته کاهای ایران است.

صادقی جوان طی سه سال اخیر به برجسته‌ترین کاتاروی ایران تبدیل شده و در صحنه بین‌المللی هم نمایش جذابی داشته است اما کاتا و او باز هم پشت در بازی‌های آسیایی ماندند.

 ۷- زهرا شیدایی (تکواندو)

حوالی یک سال قبل زمانی که زهرا شیدایی، این تکواندوکار جنگجوی مازنی توانست در مسابقات آزاد جهانی ریاض قهرمان شود، چه کسی فکر آن را می‌کرد که او حتی نامزد حضور در هانگژو هم نباشد؟

همه چیز در مورد جان سخت شمال غیرمنتظره پیش رفت. او دختر محبوب کادر جدید تیم ملی نبود و به‌تدریج به گوشه شیاپ چانگ رانده شد.

در نهایت کار به جایی رسید که شیدایی عطای بودن در تیم ملیِ مینو مداح را هم به لقایش بخشید. تکواندوکاری که می‌توانست شانس مدال هانگژو باشد

 ۶- مریم کرمی (رویینگ)

از دختر پرافتخار همدانی تیم ملی رویینگ، برای حضور در بازی‌های آسیایی تنها قلبی پرگلایه باقی مانده است. مریم کرمی معتقد است مورد بی‌مهری در تیم ملی قرار گرفت.

مریم کرمی بخشی از تیم مدال‌آور بازی‌های آسیایی جاکارتا بود و آمار و وضعیتش نشان می‌داد برای یک رقابت بزرگ دیگر آماده است اما او در گروه مغضوبین قرار گرفت. او شایسته چیزی بیش از این بود.

 ۵-ریحانه مبینی(دوومیدانی، پرش طول)

دختر اهل آران و بیدگل، یکی از رویاهای بزرگ دوومیدانی زنان در بازی‌های آسیایی را ساخته بود. رکوردهای ریحانه مبینی به حدی سریع و جذاب در حال پیشرفت بود که نه تنها تردیدی در حضورش در بازی‌های آسیایی وجود نداشت بلکه شانس مدال برای مبینی تصور می‌شد. طی یک سال اما ورق برگشت. رکوردهای ریحانه دیگر آن چیزی نبود که می‌خواست و می‌خواستیم و نمایش او در بازی‌های کشورهای اسلامی، نمایش شیرینی نبود.او در بدترین زمان ممکن وارد دوره افول شد گرچه این پیش‌بینی وجود دارد که او بار دیگر به صف رکوردشکنان باز می‌گردد.

 ۴- فاطمه کرم‌زاده (تیراندازی)

اگر یکی از المپین‌های جوان ایران در المپیک توکیو بوده باشید، باید هم عجیب باشد که در فاصله دو سال بعد در بازی‌های آسیایی غیبت دارید. این، داستان فاطمه کرم‌زاده تیرانداز خوزستانی ایران است که پای ثابت المپیک، مسابقات جهانی، جام جهانی و مسابقات قاره‌ای بود اما حالا در هانگژو غایب است و جای خالی‌اش احساس می‌شود.

 ۳- نیلوفر مردانی (اسکیت)

اسکیت‌باز ۱۷ ساله ایران در بازی‌های آسیایی گوانگژو ۲۰۱۰ اکنون یک چهره باتجربه و در بلوغ فنی و جسمانی است اما سلسله اتفاقات برای نیلوفر مردانی سبب شد، مهم‌ترین دختر اسکیت‌باز ایران از تیم هانگژو باز بماند. او در ماه‌های اخیر درگیر مصدومیت شد و همچنین رابطه او با رأس هرم فدراسیون اسکیت به سردی گرایید تا از حمایت کافی برای حضور در تیم ملی هم برخوردار نباشد. نیلوفر مردانی چند روز قبل از مسابقات ملی خداحافظی کرد.

 ۲- ندا شهسواری(تنیس روی میز)

بانوی اول تنیس روی میز ایران برای نخستین بار در یک رویداد بزرگ قاره‌ای غیبت دارد. پس از رقابت در دو دوره المپیک و دو دوره بازی‌های آسیایی در ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ ندا شهسواری این بار در این رقابت حضور ندارد. حضور در هانگژو، احتمالاً آخرین فرصت “کاپیتان ندا” برای ثبت سومین حضور در ادوار بازی‌های آسیایی بود که محقق نشد و دختر کرمانشاهی در این دوره جای خود را به شیما صفایی جویای نام از همدان داده است.

 1-مه‌لقا جام‌بزرگ

در کاروان تیراندازی ایران در دوره قبلی بازی‌های آسیایی، فقط یک نفر موفق به کسب مدال شد و آن یک نفر کسی نبود جز مه‌لقا جام‌بزرگ.

تیراندازی نامدار همدانی که دو دوره در المپیک 2012 لندن و 2016 ریو حضور داشت و اگر مصدومیت مانع کارش نمی‌شد، در المپیک توکیو هم می‌توانست حضور داشته باشد تا نام خود را جاودانه کند. اما همین مصدومیت موجب دوری او از بازی‌های آسیایی هانگژو هم شد تا او نتواند بعد از بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو، 2014 اینچئون و 2018 جاکارتا، چهارمین حضور خود در بازی‌های آسیایی 2022 را تجربه کند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com