دوران مدرسه، بهترین فرصت برای نهادینه کردن فرهنگ ورزش همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 22 آذر 1397 - شماره 3360
 
امروز : جمعه ، 23 آذر 1397

Today : Thu, December 13, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


نمایشگاه چاپ تهران اذر97
آگهی جذب نیرویشرکتی
آگهی مزایده عمومی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83681 تاریخ انتشار:  1396-11-12 - 05:45 تعداد بازدید:  99
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دوران مدرسه، بهترین فرصت برای نهادینه کردن فرهنگ ورزش

ورزشی

 انجام فعالیت های ورزشی در مدارس، نه تنها ضرورتی مهم برای تربیت نسلی سالم و تندرست و دانش آموزانی پویا و پرانرژی است، بلکه بهترین فرصت برای نهادینه کردن فرهنگ ورزش در میان آینده سازان این مرز و بوم است.
امروزه اهمیت نقش ورزش در سلامت جسم و جان دانش آموزان بر هیچ کس پوشیده نیست و در این راستا فعالیت های ورزشی در مدارس به صورت هدفمند، برنامه ریزی و اجرا می شود.
ایجاد نگرش های مثبت و پویا در دانش آموزان، تقویت انگیزه کوشش برای یادگیری، کاهش دغدغه، اضطراب و استرس و بالا بردن عزت نفس و آسایش فکری از جمله رویکردهایی است که در حوزه تعلیم و تربیت برای ورزش مدارس هدفگذاری شده است تا مصداقی بر شعار "عقل سالم در بدن سالم" باشد.
متولیان آموزش و پرورش به این اعتقاد رسیده اند که دوران مدرسه فرصتی گرانبها است که می توان لذت ورزش و تحرک بدنی را به کودکان و نوجوانان نشان داد و فرهنگ درست زیستن و زندگی توام با نشاط و تندرستی را در آنها نهادینه کرد تا حتی پس از دوران مدرسه نیز ورزش جزو برنامه روزانه افراد باشد.
در این راستا و با توجه به ارتقای نگرش متولیان دستگاه تعلیم و تربیت نسبت به اهمیت ورزش در سنین رشد، دیگر فعالیت های ورزشی مدارس همچون گذشته به ساعات زنگ ورزش و برنامه ورزش صبحگاهی محدود نمی شود و طرح هایی همچون حیاط پویا، المپیاد درون مدرسه ای و مدرسه قهرمان نیز به فعالیت های ورزشی دانش آموزان افزوده شده است.
 کوتاهی در حوزه ورزش مدارس، خسارت های جبران ناپذیری دارد
به گزارش ایرنا، یکی از معلمان ورزش همدان در خصوص تاثیر منفی دوری نوجوانان از ورزش هشدار داد و گفت: با توجه به فراگیرشدن فضاهای مجازی، وقت تعداد زیادی از دانش آموزان در شبکه های اجتماعی تلف می شود و دیگر فرصت و رغبتی برای ورزش و فعالیت بدنی برای آنها باقی نمی ماند.
مرتضی ملکی تاکید کرد: ساعات حضور دانش آموز در مدرسه از بهترین زمان هایی است که می توان با برنامه ریزی خوب و موثر، ورزش و سلامتی جسم و روح دانش آموزان را پی ریزی کرد.
وی با بیان اینکه "پیشگیری بهتر از درمان است" گفت: اگر در زمینه ورزش دانش ‌آموزان در مدارس کوتاهی صورت گیرد، در آینده نه چندان دور، ممکن است بسیاری از دانش‌آموزان به چاقی مفرط مبتلا شوند.
وی اظهار کرد: ورزش به خصوص در سن بلوغ، سلامت و قدرت نوجوانان را تضمین و توانایی آنها را برای مقابله با اضطراب امتحان و پیشامدهای ناگهانی زندگی ارتقاء می دهد.
 حضور 750 معلم تربیت بدنی در مدارس استان همدان
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان همدان گفت: 750 معلم تربیت بدنی در مدارس استان حضور دارند و فعالیت می کنند.
عبدا... جعفری با اشاره به اهمیت درس تربیت بدنی در مدارس گفت: تمام تلاش نظام تعلیم و تربیت به فرهنگ سازی و نهادینه کردن توجه به سلامت جسمانی و روانی در بین دانش آموزان معطوف است.
وی افزود: با توجه به کم تحرکی افراد که ناشی از سبک زندگی امروزی است، نیاز اساسی افراد جامعه گرایش به ورزش های همگانی است و مدرسه بهترین فرصت برای ترویج سبک درست زندگی ارزیابی می شود.
جعفري اضافه کرد: نگاه به مقوله فعالیت‌های جسمانی و ورزش به عنوان یک پدیده اجتماعی مفید باعث شده تا در مدارسی که 12 سال دوره حیاتی رشد و بلوغ فرزندان ما در آنجا سپری می شود، از واژه "تربیت بدنی" به جای بازی و ورزش استفاده شود و بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، اجرای صحیح درس تربیت بدنی هدف معاونت تربیت بدنی و سلامت است.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان همدان با بیان این که 2 ساعت درس اجباری تربیت بدنی در هفته برای پوشش اهداف سلامت دانش آموزان کافی نیست، اظهار کرد: امروز علاوه بر درس اجباری تربیت بدنی برای دانش آموزان، سعی می شود با اجرای فوق برنامه ها و شرکت دادن دانش آموزان در ورزش صبحگاهی، المپیاد ورزشی درون مدرسه ‌ای، حیاط پویا، کانون های ورزشی، مسابقات ورزشی مدرسه قهرمان و طرح کوشا، اهمیت نعمت سلامتی را بیش از گذشته برای دانش آموزان تبیین کنیم.
 برگزاری المپیادهای درون مدرسه ای
جعفري بیان کرد: از مهر ماه امسال با آغاز المپیاد ورزشی درون مدرسه ای، 161 هزار و 213 دانش آموز دختر و پسر استان در این المپیاد حضور داشتند.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان همدان با بیان اینکه تربیت نسلی شاداب و ارتقای سطح سلامتی جسمی و روانی دانش آموزان از جمله اهداف المپیاد ورزشی درون مدرسه ای است، ادامه داد: دانش آموزان علاقمند به ورزش نیمه حرفه ای، توانایی خود را برای برتر شدن در بین مدارس شهرستان خود و حضور در مسابقات استانی محک زدند.
وی با بیان این که چهارمین دوره المپیاد ورزشی درون مدرسه ‌ای در یک هزار و 365 مدرسه استان برگزار شد، گفت: برای نظام استعداد یابی و هدایت صحیح توانمندی فرزندان خود، چاره ای نداریم جز اینکه به فوق برنامه ها از جمله برگزاری مسابقات ورزشی مسابقات در حد بضاعت توجه کنیم.
 دیدگاه مدیران مدارس باید ورزشی شود
مدیر کل آموزش و پرورش استان همدان نیز با بیان اینکه دیدگاه مدیران مدارس نیز باید ورزشی شود، افزود: درس تربیت بدنی یکی از دروس مهم و اولویت دار مدارس است و ورزش مدارس باید از ابعاد مختلف مورد توجه قرار گیرد.
مصطفی خزاعی با بیان اینکه توجه به سلامت دانش آموزان، تضمین کننده جامعه سالم در آینده است، گفت: با شرایط جامعه و کم تحرکی موجود، دانش آموزان نیاز به نشاط و شادابی دارند و فعالیت های ورزشی یکی از مهم ترین ابزارهای شاداب سازی مدارس است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com