شعار بی‌ربط سازمان جهانی گردشگری با وضعیت فعلی سفر در جهان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 17 آذر 1401 - شماره 4477
 
امروز : شنبه ، 19 آذر 1401

Today : Fri, December 9, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112286 تاریخ انتشار:  1399-07-12 - 11:21 تعداد بازدید:  197
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همزمان با روز جهانی گردشگری
شعار بی‌ربط سازمان جهانی گردشگری با وضعیت فعلی سفر در جهان

گردشگری سازمان جهانی گردشگری هر سال یک شعار را برای روز جهانی جهانگردی اعلام می‌کند اما امسال اعلام شعار «گردشگری و توسعه روستایی» بی ربط با وضعیت فعلی جهان در ارتباط با سفر با کرونا بود.
چین به تنهایی حدود ۱۰ درصد گردشگران بین المللی را تولید می‌کرد، عددی بیش از ۱۲۰ میلیون نفر در سال. اکنون تمام معادلات و پیش بینی‌ها به هم خورده است.
سال گردشگری ۲۰۱۹ با شعار "اشتغال و آینده بهتر" آغاز شد. گردشگری که با هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد بعد از سوخت با ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد دلار و صنایع شیمیایی ۲ هزار و ۲۰۰ میلیاردی سومین صنعت به لحاظ اقتصادی محسوب می‌شد، اکنون سخت‌ترین روزهای تاریخش را تجربه می‌کند. در ۸ ماه گذشته بیش از ۸۴۰ میلیارد دلار خسارت به این صنعت وارد آمد و با ادامه این روند طی ۳ ماه آینده رکودی غیرقابل تحمل را تجربه خواهد کرد، یعنی بیش از ۸۰ درصد.
اکنون بیکاری بیش از ۱۰۰ میلیون شاغل گردشگری اتفاقی عجیب نیست. تاب‌آوری اقتصادی و برنامه‌های حمایتی دولت‌ها توانسته بخش‌هایی از این صنعت را حفظ کند اما واقعیت این است که شاهد حذف بخشی از بدنه گردشگری جهان هستیم چون رکوردی تاریخی به ثبت رسیده است.
به گزارش مهر،با توجه به شرایط، به نظر می‌رسد ۵ سال، زمان حداقلی برای بازگشت دوباره گردشگری به حالت اول باشد از دیگر سو شاهد تغییر رفتار و نگرش‌هایی در سیاست‌ها و استراتژی‌ها، نوزایی گردشگری و تقسیم گردشگری به پیش و بعد از کرونا خواهیم بود. در این شرایط، همگرایی و ایجاد بستری برای هم افزایی فکری یک نیاز اساسی به حساب می‌آید که توجه به این مهم وظیفه سازمان جهانی جهانگردی به عنوان نهاد مادر است.
شعار امسال این سازمان می‌توانست چراغی پیش روی همه دست‌اندرکاران این صنعت آسیب دیده باشد. شعاری که می‌توانست در همسو کردن دولت‌ها و اعضا این سازمان برای برون رفت از این شرایط و تدوین سیاست‌های جدید در تکرار چنین شرایطی، مؤثر واقع شود.شعار «جهانگردی و توسعه روستایی» شعاری مناسبی برای این روزهای گردشگری دنیا نیست.
در ۴۰ سال گذشته نخستین مرتبه‌ای است که هیچ کشوری به واسطه کووید ۱۹ به عنوان میزبان این رویداد در نظر گرفته نشده و این نشان دهنده شرایط سختی است که گردشگری درگیر آن شده است لازم بود سازمان جهانی جهانگردی، روند معمول خویش را تغییر می‌داد. در بیانیه سازمان جهانی به مناسبت گرامیداشت این روز، اشاره‌ای به نقش گردشگری برای ایجاد فرصت‌های فراوان در خارج از شهرها به ویژه مناطق روستایی و حاشیه‌ای شده است و اشاره‌ای هم به رویکرد سازمان ملل به ویژه صحبت" آنتونیو گوترش " به عنوان دبیرکل مبنی بر نقش این صنعت در توانمند سازی و درآمد زایی این بخش از جمعیت کشورها دارد.
در این بیانیه هیچ اشاره‌ای به شرایط فعلی گردشگری نشده است مگر در بند آخر که آمادگی مناطق روستایی را به واسطه عواملی از جمله پیرشدن جمعیت، پایین آمدن سطح درآمد و "شکاف دیجیتالی"، برای مقابله با کووید ۱۹ ضعیف اعلام کرده است.
شعار امسال، هیچ علامت و نشانی از شرایط ویروسی ندارد درحالی که می‌توانست یک شعار خوب در شرایط معمول قلمداد شود، شعاری در ادامه ۳۹ شعار پیش از اینکه از ابتدا تا قبل از تجربه کووید ۱۹ اعلام کرده و قابل پذیرش و اثربخش بوده است.
اکنون بیش از ۵۰ درصد مقاصد سفر ر حال کاهش محدویت‌های سفر خود هستند و در جریان این آغاز دوباره، منطقی‌تر آن بود سازمان جهانی، شعار امسال را با هدف عزم جهانی و همبستگی جوامع در مسیر مبارزه با این شرایط متمرکز می‌کرد تا حرکت دوباره این جریان در مسیر اهداف بلند پیش روی این صنعت قرار گیرد. اهدافی که مبتنی بر صلح و دوستی، تعاملات، فقر زدایی، ایجاد اشتغال، ارتقای سطح آموزش و حفظ محیط زیست و میراث فرهنگی و ... شکل گرفته است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com