مردم ترسیدند کم سفر رفتند همدان پیام
 
 
يكشنبه - 3 بهمن 1400 - شماره 4234
 
امروز : دوشنبه ، 4 بهمن 1400

Today : Mon, January 24, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119365 تاریخ انتشار:  1400-06-04 - 08:55 تعداد بازدید:  156
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی:
مردم ترسیدند کم سفر رفتند

گردشگری در محدودیت‌های کرونا و تعطیلات اخیر، تقاضا و قیمت سفر ریزش داشت. مردم این‌بار ترسیده بودند و مثل همیشه، از سفر استقبال نکردند.
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران بیان کرد: در سال‌های گذشته معمولاً تعطیلات چهاردهم و پانزدهم خردادماه و تاسوعا و عاشورا، سفر و قیمت آن رشد شدیدی داشت، ولی امسال برای نخستین‌بار شاهد ریزش تقاضا و قیمت سفر بودیم. حتی در مسیرهای داخلی و مناطق توریست‌پذیر مثل کیش، قشم، مشهد و چابهار حجم تقاضا به حدی پایین آمد که نرخ بلیت در برخی روزها و ساعت‌ها به پایین‌ترین حد رسید. مثلاً در مسیر مشهد در برخی روزها قیمت بلیت یک‌طرفه از تهران، به مرز ۲۰۰ هزار تومان هم رسید.
حرمت‌ا... رفیعی در ارزیابی وضعیت سفر در تعطیلات هفته پایانی مردادماه که با محدودیت‌های تردد جاده‌ای همزمان شد، به ایسنا گفت: البته به خاطر محدودیت‌های کرونا، تعداد پروازها به یک‌سوم کاهش یافت که همین تعداد پرواز هم با توجه به استقبال پایینی که برای سفر وجود داشت، زیاد بود. در واقع، مردم سفر نرفتند. می‌توان گفت این‌بار تبلیغات درباره کرونا اثرگذار بوده است. از طرفی، با شیوع ویروس جدید، بسیاری از خانواده‌ها درگیر شدند و شاید تجربه تلخی که بسیاری از نزدیک داشتند موجب شد این بار مسأله جدی گرفته شود.
وی در ادامه افزود: به جز استان‌های شمالی، در مسیرهای دیگر از جمله اصفهان، شیراز، بندرعباس و بوشهر که معمولاً در تاسوعا و عاشورا مسافر زیاد داشت، استقبال خیلی‌کم بود و تقریباً تورها متقاضی نداشت.

 مسئول سفرهای شمال ستاد کرونا است
رفیعی گفت: مسافری که با خودروی شخصی خود حتی با وجود منع تردد، به سمت شمال می‌رود، قصدش این است که آزاد باشد و پروتکلی را رعایت نمی‌کند. این سفرها نه برای جامعه محلی و نه برای صنعت گردشگری، آورده اقتصادی ندارد، اما نسبت به آن سختگیری نمی‌شود. این مسافرها حتی موادغذایی و هر کالایی که نیاز دارند از شهر و محل زندگی تهیه می‌کنند، معمولاً هم خانه و ویلایی دارند و یا در نهایت یک خانه اجاره کنند به این مدل سفر، اصلاً گردشگری نمی‌گویند و مسئؤلیت آن هم با ستاد ملی کرونا است.
وی درباره فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی در تعطیلات گذشته، همزمان با محدودیت کرونا که با انتقادهایی مواجه شد، بیان کرد: دفاتر خدمات مسافرتی در محدودیت‌های کرونا منع فعالیت ندارند و می‌توانند خدمات بدهند. اگر تعطیل شوند، با توجه به اینکه حمل‌ونقل عمومی برقرار است، حتماً مردم دچار مشکل و سرگردان می‌شوند، بنابراین فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی حتی طبق مصوبه‌های ستاد ملی کرونا، منع قانونی ندارد. از طرفی، مرزها باز است و سفر به خارج از کشور، هرچند محدود انجام می‌شود. ما که نمی‌توانیم برای کشورهای دیگر تصمیم بگیریم و وقتی آنها اجازه ورود داده‌اند و مردم می‌خواهند بروند، ما مانعِ آن شویم، بنابراین دفاتر خدمات مسافرتی باید باز باشند که به این تعداد مسافر خدمات بدهند.
رفیعی بیان کرد: آژانس‌ها در تعطیلات اخیر برای ترکیه، بلغارستان و ارمنستان تور داشتند، اما مردم استقبال نکردند و این تورها هم با ریزش قیمت مواجه شد.

 رضایت و استقبال مردم از تورهای غیرمجاز و بدون مجوز!؟
رئیس هیأت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی درباره تورهای طبیعت که حتی با وجود محدودیت‌های کرونا، همچنان پرجمعیت اجرا می‌شوند، بیان کرد: بیشتر آژانس‌ها به خاطر شرایط کرونا، تور بزرگ و پرجمعیت برگزار نمی‌کنند، خیلی‌ها متعهدند. در این تعطیلات هم اطلاع دارم تور زیادی از طرف آژانس‌ها اجرا نشد، چون مردم استقبال نکردند.
وی بیان کرد: خیلی‌ها می‌گویند مردم از این تورها رضایت دارند، باید هم همین‌طور باشد، چون این تورها که مجوز ندارند و نظارت هم نمی‌شوند محدودیت‌های آژانس‌ها را ندارند.
رفیعی گفت: امیدوارم وزیر جدید میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به موضوع تورهای بدون مجوز توجه بیشتری نشان دهد، البته لازم است این وزارتخانه ابتدا از خودش آغاز کند که هم آژانس مسافرتی دارد و هم هتل. وقتی به این موضوع رسیدگی کرد می‌تواند به مطالبه ما به عنوان بخش خصوصی دارای مجوز و قانونی هم پاسخ دهد و در برابر فعالیت‌های غیرقانونی ایستادگی کند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com