اگر ایران در اروپا بود! همدان پیام
 
 
يكشنبه - 6 خرداد 1397 - شماره 3203
 
امروز : دوشنبه ، 7 خرداد 1397

Today : Mon, May 28, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  75235 تاریخ انتشار:  1395-10-02 - 05:45 تعداد بازدید:  264
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اگر ایران در اروپا بود!

گردشگری

تصویری دست به دست می‌چرخد، ایران را نشان می‌دهد که به اندازه بیشتر از ۱۷ کشور اروپایی وسعت دارد و تقریباً به تنهایی یک‌سوم قاره سبز را دربر می‌گیرد. این فتوشاپ حتی برای برخی گردشگران ماجراجو و عکاسان اروپایی نیز جذاب آمده تا جایی که با انتشار آن در وب‌سایت‌های شخصی‌شان، از بزرگیِ ایران ابراز شگفتی کرده‌اند.
به گزارش ایسنا، فیلیپ سالزگبر (Philipp salzgeber)، عکاس اتریشی که در زمینه نجوم و طبیعت تخصص دارد، یک ماجراجوی حرفه‌ای است که فتوشاپِ نقشه ایران و قاره اروپا را در وب‌سایت عکاسی‌اش قرار داده و این جمله را برای آن نوشته: «ایران واقعاً بزرگ است. این مقایسه نشان می‌دهد که ایران به اندازه اروپا است.» متعاقب چنین واکنش فرامرزی، در ایران هم این نقشه فتوشاپ شده با عنوان «اگه ایران تو اروپا بود» یا «ایران به اندازه قاره اروپا» منتشر شد؛ هرچند واقعیت‌ها گویای آن است که ایران با یک میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۹۵ کیلومتر مربع مساحت، تقریباً یک‌دهم قاره اروپا (۱۰ میلیون و ۱۸ هزار کیلومتر مربع) وسعت دارد.
تصاویری از این دست برای نشان دادن ابهت و بزرگی جغرافیای ایران تا به حال کم منتشر نشده‌اند، آن هم بدون بررسی درستی و منطق شان. در تازه‌ترین نمونه، نقشه ایران در حالی منتشر شده که ۲۰ کشور از قاره‌های آفریقا، اروپا، آسیا و آمریکای جنوبی را در برگرفته تا "عظمت" آن را بهتر نشان دهد، تصویری که با یک جست‌وجوی ساده، اشتباه آن محرز خواهد شد. در توضیح این نقشه فرضی آمده: «کشورهایی که هرکدام به اندازه یک یا چند استان ایران هستند»؛ مثلاً ژاپن وسعتی به اندازه 5 استان خراسان شمالی، رضوی، جنوبی، گلستان و مازندران دارد. در حالی که جست‌وجوها نشان می‌دهد، مجموع مساحت آن ۵ استان، ۲۸۶ هزار و ۸۷۰ کیلومتر است آن هم در برابر ژاپن، کشوری که ۳۷۷ هزار و ۹۷۲ کیلومتر مربع وسعت دارد.
این نقشه با هر انگیزه، در حالی بدون اثبات درستی و منطق آن، تهیه و منتشر شده که حتی کشورهای یاد شده در آن، نه تنها از نظر وسعت، بلکه از نظر اقلیم و یا جغرافیا شباهتی با استان‌های ایران ندارند که حداقل یادآور یکدیگر باشند و یا اعلام خواهرخواندگی کرده باشند.
از سوی دیگر نیز نباید فراموش کرد انتشار چنین تصاویری که داده‌های آن با واقعیت فاصله دارد و همواره با واژگانی که حس برتری‌جویی را برانگیخته می‌کند، نه‌تنها روحیه خودباوری را نسبت به ظرفیت‌های کشور تقویت نمی‌کند، بلکه سبب خلط مبحث در تبلیغات و معرفی ایران می‌شود، آن هم در شرایطی که دنیا به خاطر فقر اطلاعاتی از جانب ما، شناخت ضعیفی از ایران دارد.
بیشتر گردشگران، حتی تاجران و دیپلمات‌ها تا پیش از آن که به ایران بیایند، جز اخبار سیاه، حرف مثبت دیگری از این سرزمین نشنیده‌اند و شاید انتشار همین داده‌های نادرست آنها را به اشتباه بیندازد و توقعی را از اقلیم، موقعیت جغرافیایی و وسعت ایران پدید آورد که در آینده به وجهه کشورمان آسیب وارد کند و اعتماد مسافران را نسبت به تبلیغات هرچند جزیی ایران خدشه‌دار کند. آن هم مسافرانی که ممکن است تحت تأثیر همین داده‌های اشتباه، تصمیم بگیرند مثلاً به سوئیسِ ایران بروند و آن وقت باید از استان مرکزی سر درآورند که در حد و اندازه آن کشور دانسته شده، در حالی که نه از نظر "مساحت" شباهت به هم دارند و نه از لحاظ طبيعت و جغرافیا و شیوه زندگی مردم. شاید بهتر باشد پیش از به اشتراک گذاشتن هر آنچه به دستمان می‌رسد، تنها یک جست‌وجوی ساده انجام دهیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com