1397-02-211397-02-31bool(false) 1397-02-211397-02-31bool(false) جشنواره زمستانی یخ زد همدان پیام
 
 
دوشنبه - 31 ارديبهشت 1397 - شماره 3198
 
امروز : دوشنبه ، 31 ارديبهشت 1397

Today : Mon, May 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  75490 تاریخ انتشار:  1395-10-19 - 05:45 تعداد بازدید:  1868
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بعد از 9 سال درنبود اعتبار و متولی
جشنواره زمستانی یخ زد

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری
 جشنواره زمستانی همدان پس از 8 دوره برگزاری و حل‌وفصل مشکلات ابتدایی برای تأمین هزینه‌ها و جذب حمایت‌های دولتی، 2 سال می‌شود که تعطیل شده است. جشنواره‌ای که دوران نوپایی را پشت سر گذاشته بود و می‌رفت تا در اوج رشد و به ثمر رسیدن گردشگری فصلی، همدان را با یک رویداد در هدف گردشگری شدن تبدیل کند، در فقدان اعتبار و نبود متولی یخ زد.
سالیان سال کارشناسان بر این باور بودند که فرصت استثنایی جشنواره زمستانی همدان نه‌تنها در معرفی پتانسیل‌های این منطقه تأثیر دارد بلکه شرایطی را مهیا خواهد کرد که گردشگران در این استان حاضر شده و توانمندی‌های آن را از نزدیک شاهد باشند. نخستین جشنواره زمستانی همدان در سال 1385 برگزار شد که در آن سال برنامه‌های متنوع فرهنگی و ورزشی در این جشنواره برگزار گردید. در سال‌های بعد نیز این جشنواره با فرازونشیب‌هایی همچون کمی برف و یا حتی عدم بارش برف نیز همراه بود که مشکلات موجود به هر شکل ممکن برطرف شد. 
امروزه گردشگری زمستانی و ورزش‌های زمستانی به عنوان یکی از پردرآمدترین برنامه‌های حوزه گردشگری در دنیا به شمار می‌رود که استان همدان نیز با داشتن زیبایی‌هایی زمستانی و زیر ساخت‌های ورزش‌های زمستانی از جمله اسکی و یخ‌نوردی می‌توانست حرف‌های بسیاری برای گفتن در این حوزه داشته باشد اما این داشته‌ها در نبود تداوم برگزاری رویداد‌ها رو به رکود رفته است.
با توجه به پیگیری‌های انجام شده از سوی رسانه‌ها، مبنی بر اینکه وضعیت برگزاری یا عدم برگزاری این جشنواره در همدان به چه صورت خواهد بود؟ مشخص شده است که امسال هم مانند پارسال خبری از برپایی جشنواره زمستانی در استان نخواهد بود. برگزاری این جشنواره در 2 سال اخیر در حاله‌ای از ابهام باقی مانده است و برنامه‌ریزان به راحتی از کنار این مهم بی‌تفاوت گذشته‌اند.
 میراث فرهنگی نمی‌تواند متولی برگزاری جشنواره‌ها باشد
مدیر‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان در گفت‌وگو با ایسنا در این زمینه گفته است، نباید گردشگری را متناسب با برگزاری جشنواره بدانیم. علی مالمیر با بیان اینکه روش‌های مختلفی برای تبلیغات وجود دارد، افزود: روش‌های مختلف تبلیغی مانند برگزاری رویدادها، تولید محتوای تبلیغی در فضای مجازی، استفاده از ظرفیت صداوسیما و رسانه‌ها و شرکت‌های تبلیغاتی وجود دارد که برنامه‌های مختلف در قالب تبلیغات می‌توان طراحی کرد و یکی از این روش‌ها برگزاری رویدادهاست و برگزاری جشنواره‌ها در این چارچوب تعریف می‌شود.
وی ادامه داد: اداره‌کل میراث فرهنگی به لحاظ اداری و به علت نبود اعتبارات سازمانی، نمی‌تواند متولی برگزاری جشنواره‌ها باشد و صحیح نیست از اعتبارات دولتی برای برگزاری جشنواره‌ها استفاده شده و بدهی‌هایی ایجاد شود که توان پرداخت آن را نداشته باشیم. وی با دعوت از بخش خصوصی بیان کرد: علاقمندیم بخش خصوصی در این حوزه ورود پیدا کرده و مبادرت به برگزاری جشنواره‌هایی متناسب با فصل و مناسبت‌های خاص داشته باشند.
مالمیر تأکید کرد: اگر جشنواره‌ها توانستند در کنار هزینه‌های خصوصی و با کمک بخش دولتی، متناسب با هزینه‌ها ستانده خوبی برای گردشگری داشته باشند و در نهایت برگزاری جشنواره آورده‌ای برای استان داشته باشد، مطلوب است. از بخش خصوصی که در این زمینه ورود پیدا کرده و فعالیت کند، حمایت می‌کنیم و قائل به اینکه اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از منابع دولتی جشنواره برگزار کند، نیستیم.
 گردشگری رویداد، موجبات پویایی اقتصاد بومی
مهرداد میرشاه‌ولد بر این باور است که؛ گردشگری فعالیت نسبتاً پیچیده‌ای است که می‌توان با درآمدزا کردن رویدادها در مناطق موجبات پویایی اقتصاد بومی را فراهم کرد.  که چندین بخش جامعه و اقتصاد را دربر می‌گیرد. این امر بدون برنامه‌ریزی ممکن است باعث ایجاد صدمات ناخواسته و غیرمنتظره‌ای شود. با وجود رقابت شدید برای توسعه گردشگری در جامعه باید برنامه‌ریزی‌های مناسبی صورت بگیرد تا بتوان به اهداف توسعه گردشگری دست یافت. 
وی می‌گوید: جاذبه‌های گردشگری یک مقصد، تنها به ویژگی‌های محیط طبیعی یا ابنیه، صنایع دستی و نظایر آن خلاصه نمی‌گردد. در واقع رویدادهایی که در یک مقصد گردشگری رخ می‌دهند خود می‌توانند به عنوان منبع مهمی برای جذب گردشگران تلقی شوند. امروزه اهمیت برپایی نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها در توسعه اقتصاد جهانی روز به روز در حال افزایش است، به طوری که بر اساس بررسی‌های انجام شده برپایی نمایشگاه‌ها هر ساله حداقل 300 میلیارد دلار درآمد بطور مستقیم عاید اقتصاد جهانی می‌کنند. برپایی نمایشگاه‌ها بویژه در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی از جنبه‌های مختلف موجبات پویایی اقتصاد بومی را فراهم می‌سازد که از جمله آن کمک به توسعه و رونق صنعت گردشگری و نیز حفظ و ارتقاي سطح اشتغال ملی است. وی در این زمینه عنوان کرده بود که با برگزاری جشنواره‌ها کشورها با یکدیگر آشنا شده و ارتباطات خوبی نیز برقرار می‌کنند و این سبب صلح و ثبات در منطقه می‌شود.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com