1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) شکست بیکاری در«اُشترمل»تویسرکان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 خرداد 1399 - شماره 3765
 
امروز : پنجشنبه ، 8 خرداد 1399

Today : Thu, May 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


عید سعید فطر مبارک
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  100992 تاریخ انتشار:  1398-08-08 - 10:33 تعداد بازدید:  90
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شاهکارهایی که از چوب خشک «سبز» می‌شوند
شکست بیکاری در«اُشترمل»تویسرکان

گردشگری

■ ملی شدن منبت«گلریز»راجشن می‌گیریم

روستای «اُشترمل» شهرستان تویسرکان با برخورداری از ۵۰۰ کارگاه تولید منبت شعار «نه به بیکاری» را جامه عمل پوشانده و به واسطه همین تلاش آبان ماه امسال ملی شدن منبتش را جشن خواهد گرفت.
استان همدان ظرفیت های بسیاری برای گردشگری دارد و در این میان هر یک از شهرستان های آن به نوبه خود در این زمینه حرف برای گفتن دارند.
۹۰ کیلومتر که همدان را به سمت جنوب حرکت کنیم به شهری می‌رسیم که منبت گلریز و  گردوهایش بسیار معروف است؛ تویسرکان هم منبت گلریز و درخت‌های گردویش در ایران زبانزد است و هم آب و هوای کوهستانی‌اش. اخیرا تویسرکان به واسطه منبت گلریز شهرت بیشتری یافته تا آنجا که آبان ماه امسال جشنواره ملی منبت گلریز به میزبانی تویسرکان برگزار خواهد شد.
راه اندازی مرکز تخصصی مبل و منبت در تویسرکان
هشتم اردیبهشت ماه سال گذشته بود که به همت مسئولان و همکاری اهالی خونگرم روستای اشترمل، کلنگ آغاز عملیات اجرایی مرکز تخصصی مبل و منبت در تویسرکان به زمین زده شد و در دومین دوره از برگزاری جشنواره مبل و منبت در مرداد ماه ۹۸ این مرکز تخصصی مبل ایران در شهرک صنعتی مبل و منبت گلریز روستای اشترمل افتتاح شد و آبان ماه نیز در ادامه تلاش ها برای مطرح کردن تویسرکان جشنواره ملی منبت گلریز برگزار خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در همین خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در منبت گلریز تجلی هنر دست با نقش های هک شده بر روی چوب ها نمود می گیرد، گفت: به واسطه حرفه منبت کاری در روستای اشترمل بیکار وجود ندارد.
علی مالمیر با بیان اینکه هنرمندان منبت کار با صبر و حوصله و با احساس و خلاقیت تجلی هنر دست خود را در نقش های برجسته و هک شده بر روی چوب ها به نمایش می گذارند، افزود: روستای اشترمل در کنار روستاهای دیگر همچون جیجانکوه و سید شهاب را می توان به عنوان نمونه بارزی از فعالیت تعاونی های تولیدی در اشتغال و کارآفرینی برشمرد.
 منبت گلریز شناسنامه تویسرکان
وی با بیان اینکه ایران، تویسرکان را به عنوان شهرملی منبت گلریز می شناسند، گفت: بهترین نمونه‌های طرح گلریز کشور را در ۴۹۰ کارگاه منبت کاری روستای اشترمل می توان یافت.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان بااشاره به اینکه در این روستا هر خانه به مثابه یک کارگاه هنری است و اشتغال به هنر صنعت منبت موجب شده تا نیروی بیکار در این روستا دیده نشود، گفت: منبت روستای اشترمل به دلیل استفاده از چوب گردو و طراحی منحصر به فرد، خواهان بسیاری دارد به طوری که بخشی از تولیدات روستا به عراق، کشورهای آسیایی میانه و حتی روسیه و استرالیا صادر می‌شود.
مالمیر یا بیان اینکه طرح گلریز مختص به شهرستان تویسرکان است و به تازگی ثبت ملی شده است، گفت: مردم جهان تویسرکان را با منبت گلریز می‌شناسند.
وی با تاکید بر اینکه تاثیرگذاری جهانی شدن و ملی شدن شهرها و روستاها (سیتی برندینگ) برکسی پوشیده نیست چراکه باعث رشد اقتصادی منطقه می‌شود، افزود: امیدواریم با برپایی جشن ملی شدن منبت گلریز تویسرکان و با مشارکت جامعه شهری و هنرمندان صنایع‌دستی تویسرکان این رویداد نیز به نحو مطلوب در این شهرستان برگزار شود.
 صادرات منبت از تویسرکان به صورت محدود در حال انجام است
دبیر جشنواره منبت گلریز نیز با بیان اینکه باید با صادرات تولیدات روستاهای تویسرکان به کشورهای مختلف جهان زمینه شناساندن آنها را فراهم کرد، گفت: در حال حاضر صادرات منبت از تویسرکان به صورت محدود در حال انجام است.
بهرام ترکاشوند بابیان اینکه برخی تجار عراق، ازبکستان و افغانستان با برخی از هنرمندان در این حوزه در ارتباط هستند، گفت: صادرات منظم و قابل توجه تنها با حمایت مسئولان ممکن خواهد بود.
وی انجام تبلیغات در این حوزه را مورد تاکید قرار داد و با بیان اینکه فروش محصولات با معرفی بیشتر آنها رونق می گیرد اما در این زمینه ضعف وجود دارد، گفت: نباید از ظرفیت برپایی نمایشگاه های داخلی و خارجی در این زمینه غافل شد.
طبق آنچه بارها عنوان شده قدمت مبل و منبت در شهرستان تویسرکان بیش از هر جایی در استان همدان است و روستاهای اشترمل، سیدشهاب، جیحان کوه و شهرک عین‌آباد پایلوت اصلی صنعت مبل و منبت  در این منطقه هستند.
در این روستاها هر خانه به مثابه یک کارگاه هنری است و می توان از همین ظرفیت منحصر به فرد برای معرفی داشته های تویسرکان استفاده و آن را بیش از پیش در ایران و جهان مطرح کرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com