1399-09-021399-09-12bool(false) اقامتگاه‌های بوم‌گردی شیوه نوین در رونق گردشگری روستایی همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 12 آذر 1399 - شماره 3914
 
امروز : چهارشنبه ، 12 آذر 1399

Today : Wed, December 2, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
روزجهانی ایدز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111881 تاریخ انتشار:  1399-06-29 - 10:32 تعداد بازدید:  68
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اقامتگاه‌های بوم‌گردی شیوه نوین در رونق گردشگری روستایی

گردشگری

 اقامتگاه‌های بوم‌گردی در دل طبیعت روستانشین همدان فرصت بهره‌مندی از طلای سبز گردشگری را برای رسیدن به آرامش رؤیایی به‌دور از آلایندگی‌های زیست‌محیطی، هیاهوی شهرنشینی و خستگی‌های ناشی از زندگی ماشینی را مهیا ساخته است.
جذابیت‌های خاص روستاها با طبیعت بکر و مردمان میهمان‌نواز، ضرب‌آهنگی آرام و دلنشین را در ذهن‌های خسته از شهرنشینی به‌صدا درآورده و قدم در کوچه‌های کاهگلی همراه با بوی عطرآگین پخت نان محلی و غذاهای سنتی، حسی خوشایند را به تصویر می‌کشد.
امروزه رونق اقامتگاه‌های بوم‌گردی در دل طبیعت زیبای روستاهای همدان نه‌تنها جذابیتی خاص را در گردشگری سبز نمایان ساخته است بلکه با توسعه این صنعت، پویایی، نشاط اجتماعی و اقتصادی را در جوان روستانشین ایجاد کرده است.
ساکنان دل طبیعت با آداب و رسوم خاص، غذاهای سالم، طبیعی و محلی و نیز صنایع‌دستی زیبا و چشم‌نواز، جاذبه‌های مردم‌شناسی را برای آشنایی گردشگران مهیا ساخته‌اند.
ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی شیوه نوینی از توسعه صنعت گردشگری است که بیش از یک دهه در کشورمان رونق یافته و در این مدت توانسته توسعه پایدار را در این حوزه ایجاد کند.
براین اساس تأکید بر مشارکت جامعه محلی، توجه به مسائل اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی در حوزه بوم‌گردی در دل روستاها سبب پیوند عمیق در توسعه پایدار گردشگری سبز شده است.

 ۲۱ روستا، طلای گردشگری سبز همدان
هم‌اینک ۲۱ روستای همدان با جاذبه‌های منحصر به‌فرد، هدف گردشگری سبز همدان محسوب می‌شود و بازدید از ویژگی‌های خاص این روستاها، خاطره‌ای ماندگار را برای گردشگران ترسیم می‌کند.
هم‌اینک ۲۱ روستای همدان با جاذبه‌های منحصر به‌فرد، هدف گردشگری سبز همدان محسوب می‌شوند و بازدید از ویژگی‌های خاص این روستاها، خاطره‌ای ماندگار را برای گردشگران ترسیم می‌کند.
روستای «علیصدر» در ۸۰ کیلومتری غرب همدان فارغ از اینکه بزرگ‌ترین غار آبی جهان را در دل خود جای داده و مملو از باغ‌های میوه است، امامزاده تاریخی هاشم و زید را برای بازدیدکنندگان مهیا ساخته است.
«اکنلو» از روستاهای معروف شهرستان کبودراهنگ و در ۷۵ کیلومتری غرب مرکز همدان قرار دارد و سرشار از باغ‌های میوه، چشمه‌سار و نیز مهد پرورش گوسفند نژاد مهربان ایران زمین است.
 روستای «گشانی» واقع در بخش مرکزی تویسرکان و در ۳۵ کیلومتر مرکز همدان با معماری پلکانی، علاوه‌بر قرار گرفتن در جوار امامزاده ابراهیم، انبوهی از چشمه‌های معدنی، باغ‌های گیلاس و گردو را برای گردشگران مهیا ساخته است.
روستای «اشتران» در ۳۷ کیلومتری مرکز همدان و از مسیر گنجنامه به تویسرکان واقع شده است و کتیبه قدیمی به خط کوفی، تپه باستانی و صنایع‌دستی انبوه از منبت و قالی‌بافی از ویژگی‌های این روستا است.
«شهرستانه» دیگر روستای نزدیک به اشتران در بخش مرکزی تویسرکان نیز با بافت پلکانی و برخورداری از غار سنگی، سرشار از باغ‌های گیلاس، آلبالو و چشمه‌های آب معدنی است.
«کهنوش» تویسرکان نیز از جمله روستاهای مطرح تویسرکان به‌شمار می‌رود که تنوع در محصولات کشاورزی و بافت قدیمی آن دل هر گردشگری را جذب خود می‌کند. روستای «سیمین ابرو» در ده کیلومتری شرق همدان به‌دلیل بافت واجد ارزش تاریخی و طبیعی توانست در فهرست ثبت ملی قرار بگیرد و نام خود را آوازه ایران زمین کند.
«خاکو» دیگر روستای کوهپایه‌نشین جنوب شرقی همدان مهد پرورش باغ‌های گیلاس، آلبالو و سیب در جوار امامزاده باباطاهر قرار گرفته و بافت سنگی کوهپایه‌ای آن چشم‌نواز است.
«ورکانه» نیز با قرار گرفتن در ۲۲ کیلومتری شرق همدان از جاده سداکباتان زادگاه مری لیلی قره‌گوزلو، پرورش‌دهنده نخستین اسب‌های اصیل ایران زمین، دارای بافت سنگی پله‌ای، حمام قدیمی و صنایع‌دستی و کشاورزی متنوع است.
«ملحمدره» اسدآباد نیز دارای ساکنان کرد و فارس، سرشار از جاذبه‌های گردشگری، محصولات کشاورزی متنوع و ساختاری از معماری پلکانی است. «مانیزان» ملایر هم با آئین‌های سنتی نظیر پخت شیره انگور، سوغات شیره، کشمش و شیرینی باسلق و تنوع بی‌نظیر در صنایع‌دستی از جمله سفالگری و قالی‌بافی، همواره پذیرای خیل پرشمار گردشگران است.
روستاهای «قلعه جوق»، «ویرایی»، «حبشی» در اسدآباد، «پیروز» (پری)، «جوراب» و «پاتپه» ملایر، «فارسبان» نهاوند، «کاج» در درجزین رزن، «حیدره قاضی خانی» در شهرستان بهار از دیگر مناطق هدف گردشگری این استان به‌شمار می‌رود.

 رونق اقامتگاه‌های بوم‌گردی
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان با اشاره به استقبال متقاضیان ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در این استان، گفت: رونق بوم‌گردی یکی از سیاست‌های اصلی میراث فرهنگی همدان است.
علی خاکسار افزود: اقامتگاه‌های بوم‌گردی در روستاهای هدف‌گردشگری در راستای اسکان گردشگران و حمایت از جوامع‌روستایی و اشتغال‌زایی برای اهالی روستا افتتاح و مورد استقبال و بهره‌برداری گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.
وی بیان کرد: از ابتدای امسال ۲۵ پرونده متقاضیان اقامتگاه بوم‌گردی در دست پیگیری و بررسی است که ضمن بازرسی و بررسی لازم، پس از مراحل قانونی و تأیید مجوز صادر و بهره‌برداری می‌شود.
خاکسار افزود: اقامتگاه بوم‌گردی به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم در رونق گردشگری چند سالی است که نام و جای خود را در بین اماکن اقامتی باز کرده و طرفداران زیادی نیز در بین گردشگران و مسافران دارد.
وی خاطرنشان کرد: فلسفه ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی، فراهم کردن فضایی به‌دور از معماری مدرن و پرتردد و سروصدای شهرنشینی است که در روستاهای هدف گردشگری ایجاد شده و ضمن حفظ معماری و بافت روستایی، به درآمدزایی و ایجاد اشتغال و معرفی فرهنگ و جاذبه‌های گردشگری روستایی و برانگیختن تعلق خاطر و غرور ملی می‌انجامد.
خاکسار یادآور شد: حتی در برخی مواقع شاهد مهاجرت معکس به روستاها و آبادانی این مناطق نیز بوده‌ایم؛ ضمن اینکه توزیع سفر در اقصی نقاط استان و افزایش ماندگاری گردشگران از آثار ایجاد خانه‌های بوم‌گردی در روستاها است.
وی افزود: هم‌اکنون بیش از ۳۰ باب اقامتگاه بوم‌گردی در سطح استان همدان ایجاد شده و اهمیت به این حوزه مورد توجه است.

 شرایط ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در روستاها
براساس ضوابط موجود، شکل‌گیری اقامتگاه بوم‌گردی به ۲ صورت متفاوت قابل ایجاد است که می‌توان به‌راحتی یک واحد ساختمانی در محدوده روستا را تبدیل به اقامتگاه کرد.
متقاضیان می‌توانند با ارائه درخواست به اداره کل استان و پس از بررسی موقعیت و ساختار واحد و احراز شرایط، با حداقل زمان ممکن موفق به دریافت پروانه بهره‌برداری شوند.
از سوی دیگر، متقاضیان می‌توانند در محدوده روستا به ایجاد واحد بوم‌گردی با الگو گرفتن از معماری و بافت سنتی روستا اقدام کنند، منتها این ساخت‌وساز باید براساس استعلام‌های لازم از سوی میراث فرهنگی و تهیه نقشه‌های معماری با الگوهای معماری سنتی روستا اجرایی شود.
البته اقامتگاه‌های بوم‌گردی نظیر دیگر زیرساخت‌های گردشگری دارای درجه‌بندی هستند و بسته به ویژگی‌های ساختمانی و معماری، کیفیت خدمات به درجه‌های متفاوت رتبه‌بندی می‌شوند.
به گزارش ایسنا، اقامتگاه‌های بوم‌گردی نظیر دیگر زیرساخت‌های گردشگری دارای درجه‌بندی هستند و بسته به ویژگی‌های ساختمانی و معماری، کیفیت خدمات به درجه‌های متفاوت رتبه‌بندی می‌شوند.
سال گذشته ضوابط درجه‌بندی اقامتگاه‌های بوم‌گردی نیز از سوی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی به استان‌ها ابلاغ شد و تمامی اقامتگاه‌ها ‌باید در فرایندی توسط عاملان طرح تطبیق استانداردسازی ارزیابی شوند و پس از صدور گواهینامه استاندارد کیفیت خدمات، درجه واقعی آن‌ها تعیین و ابلاغ و درجه اعطایی ملاک صدور نرخنامه واحدها است. سال گذشته استقبال خوبی از سوی متقاضیان ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در سطح روستاهای استان صورت گرفت و امسال نیز این رویه رو به افزایش است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com