1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) فناوری گردشگران همدان را می برد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 خرداد 1399 - شماره 3765
 
امروز : پنجشنبه ، 8 خرداد 1399

Today : Thu, May 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


عید سعید فطر مبارک
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  96907 تاریخ انتشار:  1398-05-07 - 08:45 تعداد بازدید:  86
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

لزوم به روز شدن آژانس‌های گردشگری در همدان
فناوری گردشگران همدان را می برد

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری فعالیت بیش از  60  دفتر خدمات مسافرتی در همدان نتوانسته است تکاپوی برگزاری تورهای ورودی و درآمد زا را برای استان و غرب کشور رقم زند . این مهم وقتی اثبات میشود که آژانس های عمده فروش در تهران همدان را در مسیر تردد تورهای خود قرار نمیدهند .در کنار کم تحرکی دفاتر خدمات مسافرتی استان همدان در ارائه برنامه های سفر  با این روند در سالهای اخیر در دسترس بودن اپلیکیشن های رزرو بلیط و تورهای سفر دلیلی بر حال ناخوش دفاتر خدمات مسافرتی در آنده نزدیک خواهد بود
 تعامل بین مقاصد و مبدا‌های گردشگری
همدان از نعمت پایانه حمل و نقل هوایی فعال و پر پرواز  بی بهره است  اما فرودگاه کرمانشاه در غرب  کشور و بزرگراه کربلا بین همدان و این استان و خروجی راه ریلی از همدان به سمت تهران برای اجرای تورهای ترکیبی در همدان یک فرصت است که مورد توجه قرار نمیگیرد . این نکته را مالمیر مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همدان در حالی مطرح کرد که اهمیت برگزاری تورهای گردشگری ورودی  در همدان برای تکاپوی اقتصاد استان بسیار حساس است .
علی مالمیر گفت: صنعت گردشگری جز مجموعه فعالیت‌های اقتصادی است که حدود ۱۰ درصد جمعیت شاغل دنیا به این صنعت اختصاص دارد.
علی مالمیر با اشاره به نقش اشتغالزایی این دفاتر یادآور شد: استانی که مبنای توسعه آن بر محور گردشگری تعریف شده است باید به تمام پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های آن توجه شود چرا که  طبیعتا دفاتر موثرترین واحد‌هایی هستند که تعامل بین مقاصد و مبدا‌های گردشگری را می‌توانند به عهده داشته باشند.
مالمیر تصریح کرد: دفاتر خدماتی می‌توانند مسافران را به مقصد که همدان است هدایت کنند و انتظار می‌رود که استان همدان هم مقصد و هم مبدا برای سایر مبادی باشد و امیدواریم با توجه به توسعه این حوزه میزان ورودی‌ها چه داخلی و چه خارجی به استان افزایش یابد و حضور جوانان در این صنعت منجر به توسعه استان شود.
مالمیر د با بیان اینکه صنعت گردشگری در مقایسه با دیگر صنعت‌ها می‌تواند با سرانه کمتری ایجاد اشتغال کند، خاطر نشان ساخت: اشتغال و تولید خدماتی کاملا با توسعه پایدار حفظ فضای سبز و حفظ میراث هم راستا هستند وحتی به معرفی این ظرفیت‌ها نیز می‌پردازد و در راستای احیای این ظرفیت‌ها می‌تواند موثر باشد.
 سرعت رشد اپلیکیشن‌
و یا سایت‌های سفر
سرعت رشد اپلیکیشن‌ و یا سایت‌های سفر اگرچه در ایران کم است اما همین تکنولوژی باعث کاهش میزان مراجعه گردشگران به آژانس‌های گردشگری شده تا جایی که معلوم نیست این آژانس‌ها تا چند سال عمر دارند.
گرفتن مجوز برای داشتن یک آژانس مسافرتی کار سختی نیست. می‌توان یک دفتر داشت و چند نفر را مشغول به کار کرد و تور گردشگری خارجی و یا بلیت هواپیما و قطار فروخت.
از این دست آژانس‌های مسافرتی درهمدان ، کم نیست.  در این دفاتر افرادی پشت میز نشسته‌اند که به گردشگران خدماتی مانند ویزا، فروش بلیت و یا تور گردشگری می‌دهند. بیشترین راه درآمد آژانس‌های مسافرتی هم همین فروش بلیت و ویزاست. ویزایی که با یک دعوت نامه معتبر برای گرفتن شینگن حل می‌شود و البته به مسافر یادآوری می‌کنند که اگر ریجکت شوید نباید به آژانس معترض باشید. بابت همین ویزا نیز مبالغ زیادی از مسافران گرفته می‌شود.
 یک بلیت ارزان برای سفر
تا همین چند سال پیش مسافران حتی برای خرید یک بلیت قطار به آژانس مراجعه می‌کردند و یا اینکه می‌خواستند بدانند در چه تاریخی می‌توانند سفر هوایی ارزان‌تری داشته باشند چک کردن این تاریخ‌ها توسط اپراتور محدود بود. اپراتور دفاتر مسافرتی حوصله چک کردن تاریخ‌های متعدد را برای مسافر نداشت اما اکنون سایت‌های اینترنتی این امکان را دارند که مسافر بتواند بدون محدودیت تاریخ‌های متعدد سفر را چک کند و در نهایت یک بلیت ارزان برای سفرهای هوایی و یا زمینی پیدا کند.
در بخش مربوط به هتل‌ها نیز این امکان وجود دارد که مراکز اقامتی ایرانی و داخلی توسط کاربر اینترنت به درستی مورد بررسی قرار گیرد. نظر مسافران دیگری که در آن مکان‌ها اقامت کرده‌اند خوانده و تمام امکانات آن قبل از اقامت توسط مسافر انتخاب شود.
بسیاری از این دسترسی‌ها توسط اپراتور به مسافری که به آژانس مسافرتی مراجعه کرده، داده نمی‌شود به همین دلیل مسافران ترجیح می‌دهند خودشان این اقدام را انجام دهند. تنها چند آژانس مسافرتی هستند که می‌توانند تور گردشگری به مسافران ارائه کنند که هم ارزان‌تر از خرید جداگانه بلیت رفت و برگشت و هتل باشد و هم دارای کیفیت مناسبی داشته باشد.
در کشورهای خارجی دیگر آژانس به آن معنی که در ایران کاربرد دارد مطرح نیست. چون حتی سایت‌های ارائه خدمات سفر آنها از سایت‌های ایرانی سفر در کشورمان فعال‌تر و به روزتر هستند و کاربر در مدت کوتاهی می‌تواند بیشترین اطلاعات سفر را دریابد حتی سرویس گوگل مپ به راحتی به مسافران خارجی اطلاعاتی درباره مسیرها و جاذبه‌های گردشگری می‌دهد. سایت‌های تاریخی آنها نیز هر کدام اطلاعات زیادی در فضای مجازی به روز کرده‌اند و کم کم نقش راهنما را هم کمتر می‌کنند.
اما آژانس‌های مسافرتی در خارج از کشور به طور یقین حذف نشده و نمی‌شوند. در واقع کارکرد آنها تغییر کرده است. یعنی به جای اینکه چند نفر بنشینند و کار سایت‌های گردشگری را برای مسافر انجام دهند برای مسافران برنامه ریزی سفر انجام می‌دهند. فروش تور و یا پکیج سفر به مسافران عمده ترین کاری است که آنها می‌کنند. خیلی از این دفاتر ایجاد شده‌اند تا بتوانند در حوزه ورود گردشگر و یا تعامل با آژانس‌های بزرگ کشورهای دیگر فعالیت کنند. تورهای هدفمند و تخصصی عمده فعالیتی است که آنها انجام می‌دهند. برخی دیگر تنها در حوزه ارائه راهنما به گردشگران و یا تعریف تورهای شهرگردی فعال می‌شوند.در ایران نیز تعطیلی بسیاری از دفاتر مسافرتی و یا تعدیل نیروی انسانی آنها نشان می‌دهد که عمر کاری این دفاتر به شکل ۶۰ سال پیش دیگر جوابگو نیست و باید به تغییر عمده در آنها رسید.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com