1397-02-211397-02-31bool(false) 1397-02-211397-02-31bool(false) ظرفیت ویژه برای توسعه گردشگری همدان پیام
 
 
دوشنبه - 31 ارديبهشت 1397 - شماره 3198
 
امروز : دوشنبه ، 31 ارديبهشت 1397

Today : Mon, May 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  75441 تاریخ انتشار:  1395-10-16 - 05:45 تعداد بازدید:  286
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ارزش‌هاي دفاع مقدس
ظرفیت ویژه برای توسعه گردشگری

گردشگری

 در جلسه مشترک بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر تعامل، تبادل همکاری‌های دوجانبه در راستای معرفی داشته‌های ارزشمند و میراث به جا مانده از روزهای دفاع مقدس برای نسل آینده تأکید شد.
مديركل بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس استان رویکرد باغ‌موزه را برای معرفی، شناخت و گرامیداشت 8 سال دفاع مقدس، دیداری و شنیداری دانست و گفت: در این راستا میراث فرهنگی می‌تواند یک بازوی توانمند باشد.
مهدی ظفري عنوان کرد: معرفی و ارائه داشته‌های معنوی روزهای دفاع مقدس یک سرمايه‌هاي همگاني است که می‌تواند رابطه دولت با مردم را تقویت کند. فرصتي ايجاد شده است تا بنا بر فرمایش رهبری وحدت بين دولت و ملت که دنيايی تعريف دارد به درستی تفسيرشود.
وی گفت: ارزش‌های دفاع مقدس امروز زنجيره و حلقه اتصال بين مردم و دولت هستند. همه مي‌توانيم متكي به اين ارزش‌ها و با ترويج آنها از ایجاد شكاف‌های احتمالی بین نسل امروز و داشته‌های دفاع مقدس كه شاید در جامعه ايجاد شده است ممانعت کنیم.
مديركل بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس استان همدان بیان کرد: خانواده شهدا امروز بركت هستند يكي از ویژگی‌های معنوی آنها ايجاد وحدت است همت ما در معرفی و ارائه رشادت‌های دلیرمندان جبهه‌ها به جوانان می‌تواند موجب شود آنها امروز از اين ارزش‌ها فاصله نگیرند. حالا می‌توان عنوان کرد میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با نقش تأثیرگذار خواهد توانست رشادت‌ها را به نسل امروز معرفی کند.
وی اظهار داشت: نمایش آثار باغ‌موزه به شکلی است که از نشان دادن معماری و آثار گذشته ایران شروع شده و بعد به مسأله دفاع از میهن و نمایش بعد نمادین تخریب شهرها، آواره‌ها، بمباران‌ها و اقدامات گسترده غرب علیه ایران برای مأیوس کردن مردم، وجود رهبری مقتدرانه امام در جریان جنگ در کنار حضور معنوی ایشان برای مردم و رزمندگان، معرفی تمامی عملیات‌ها، حضور پررنگ مردم در جبهه و پشت جبهه، حضور اقلیت‌ها، شکوه شهادت و ایثار در راه میهن، اسلام و قرآن، اقدامات شیمیایی عراق، بحث اسارت و آزادگی و جانبازان می‌پردازد.
ظفري این مجموعه را نمونه‌ای کم‌نظیر در معرفی و گرامیداشت دفاع مقدس دانست و اظهار داشت: مرکز باغ‌موزه دفاع مقدس در صدد انتقال و ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت و ارزش‌های راستین فرهنگ ایرانی- اسلامی به نسل‌های آینده است.
وي با اعلام اینکه حوادث 8 سال جنگ تحمیلی و دفاع مقدس تندیس زنده از فداکاری ملت ایران است، گفت: بسیاری از ابعاد دفاع مقدس با وجود بیش از 2 دهه از پایان جنگ تحمیلی ناشناخته مانده و با گذر زمان نمایان می‌شود.
وی تصریح کرد: یکی از شاهکارها و آثار مثبت دفاع مقدس نقش بازدارندگی آن است به‌گونه‌ای که ایران را به یک جزیره امن و ثبات تبدیل کرده و در هدایت آینده تاریخ مؤثر است.
 ضرورت توجه به میراث فرهنگی دفاع مقدس
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: مردم‌شناسی به دنبال شناخت لایه‌های معنایی تجربه‌های خودجوش و اصیل است و می‌کوشد، تا پیوستاری و تداوم هویت را در بستر فرهنگ در رخدادهایی چون دفاع از سرزمین نشان دهد.
علی مالمیر افزود: از این رو می‌توان گفت، میراث فرهنگی دفاع مقدس را باید بر پایه خاستگاه و سرچشمه‌های هویت ایرانیان مورد توجه و بحث قرار داد؛ چراکه نه‌تنها سرزمین و جغرافیای ایران خانه و وطن ماست، که زبان، هنر، ادبیات، آيين، دین و ادبیات وطن ماست.
رسالت بزرگ دفاع مقدس نیز دفاع از همه ارکان این هویت کهن و ژرف بوده است. وی تصریح کرد: دفاع مقدس قله‌ای رفیع در دفاع از وطن بوده است، در عین حال باید به یاد داشت که این میراث همه تاریخ ایران را دربر دارد. وی گفت: برای انتقال دفاع مقدس به عنوان یک میراث فرهنگی باید آن را بر اساس گفتمان فرهنگی که ریشه در هویت ایرانیان دارد، معرفی کرد.
 رسالت موزه‌ها، تبلیغ صلح و بیزاری از جنگ
وی گفت: موزه یک نهاد و مؤسسه است که بخشی از هویت بشری را شناسایی، حفاظت و معرفی می‌کند و به همین دلیل است که می‌گویند، موزه خود یک میراث فرهنگی است.
 مالمیر اظهار داشت: همه موزه‌ها برای شناخت فعالیت می‌کنند، شناختی که باعث همدلی، وفاق و همزیستی میان مردم می‌شود و به همین دلیل است که حتی موزه‌های جنگ هم هدفشان تبلیغ و ترغیب جنگ نیست، بلکه رسالتشان تبلیغ صلح و بیزاری از جنگ است، آنها با نمایش دادن رخدادی که میراث فرهنگی و انسانی بشر را مورد تخریب و هجوم قرار می‌دهد، در صدد آن هستند تا دیگر فاجعه جنگ رخ ندهد، به این دلیل دفاع امری مقدس است و ریشه در اراده انسان برای صلح و شرافت دارد.  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با اشاره بر اولویت قرار گرفتن بازدید راهنمایان گردشگری در کنوانسیون 2017 از باغ‌موزه دفاع مقدست صریح کرد: موزه دفاع‌مقدس بیان گر حفظ ارزش‌ها و فرهنگی است که به جنبه‌های دفاع، ایثار و شهادت پرداخته است و از این‌ر‌و برای میراث فرهنگی ارائه داشته‌های تاریخی ما اولویت بسیاری در گردشگری جنگ دارد.
وی افزود: 8 سال دفاع مقدس برای دفاع از مجموعه بهم فشرده‌ای از رفتار‌های مردم‌شناسی، باورها، هویت، شیوه‌ها و رسوم با شیوه‌های رزمی بود که صلح‌طلب بود نه جنگ‌طلب.
به گفته مالمیر موزه دفاع مقدس توانایی بازنمایی، بازآفرینی و انتقال این میراث ارزشمند را دارد و استان همدان دارای یک ظرفیت غنی در این زمینه است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com