1397-02-211397-02-31bool(false) 1397-02-211397-02-31bool(false) شهردار بومی کارآمد است یا غیربومی همدان پیام
 
 
دوشنبه - 31 ارديبهشت 1397 - شماره 3198
 
امروز : دوشنبه ، 31 ارديبهشت 1397

Today : Mon, May 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  81610 تاریخ انتشار:  1396-05-31 - 05:45 تعداد بازدید:  67
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شهردار بومی کارآمد است یا غیربومی

تحلیل

نظر روی بومی یا غیربومی بودن شهردار است و با توجه به اینکه رویکرد شهرداری در حال تغییر از خدماتی- عمرانی به فرهنگی- اجتماعی بوده و قرار است مشارکت عمومی در شهرها لحاظ شود، شهردار باید بافت اجتماعی شهر را بشناسد.
عدم شناخت شهردار از بافت فرهنگی شهر سبب وقفه در تصمیم‌گیری‌ها خواهد شد  از این رو توسعه پایدار باید اصلی‌ترین رویداد شهری باشد و همدان در سال‌های اخیر تغییراتی در این زمینه داشته است.
در حوزه اقتصادی شناخت ظرفیت‌های شهر و شناخت مبادی قانونی است که شهردار باید تسلط کامل در این زمینه داشته باشد.
ایجاد درآمد پایدار از موقعیت‌های شهری به عنوان عامل دیگر موفقیت شهردار بومی است که به منظور ایجاد درآمد پایدار اقتصادی برای مثال از بازارچه‌ها، مناطق برف‌گیر و دارای پتانسیل گردشگری، لازم است به انحاء مختلف ظرفیت‌های بومی محلی را شناخت و آشنا باشد.
در حوزه‌های اجتماعی نیز نیاز فرهنگی پروژه‌های عمرانی و مغایرت پیوست‌های فرهنگ با ارزش‌ها و رسوم مردم شهر و لزوم ارزیابی اجتماعی، برآورد می‌کند شهروندان نسبت به اجرای پروژه‌های عمرانی علاقمند هستند یا نه از جمله لزوم ویژگی بومی بودن شهردار است.
شهردار غیربومی نیز می‌تواند از پایداری زیست‌محیطی مطلع شود بنابراین شهرداران باید بیشترین ارتباط را با بدنه جامعه و مردم داشته باشند و تا زمانی‌که مشارکت‌ها نباشد، موفقیتی در برنامه‌های خود نخواهند داشت.
افزایش مشارکت عمومی به عنوان یکی از اهداف و برنامه‌های راهبردی مدیریت شهری باید مدنظر باشد و  مشارکت عمومی زمانی صورت می‌گیرد که بین شهردار و شهروندان تعلق‌خاطری وجود داشته باشد و این موضوع نیز در مورد شهردار بومی صادق خواهد بود.
عامل شناخت پرسنل شهرداری و توانایی‌های آنان به عنوان ملاک دیگری بر ارجحیت شهردار بومی بر غیربومی است. شهرداران غیربومی در مورد پرسنل و نیروهای شهرداری آشنایی کافی ندارند و ممکن است در انتخاب عوامل خود اشتباه کنند و با مشکل مواجه شوند.عدم شناخت نیروهای انسانی شهرداری و ظرفیت‌های آنان و عدم شناخت پتانسیل موجود در شهرداری برای ایجاد درآمد پایدار ازجمله مشکلات غیربومی بودن شهردار است. در حوزه شهری نیز شهرداران بومی شناخت بیشتری از شهر دارند که می‌تواند تصمیم‌گیری‌های حوزه شهری را آسان‌تر کند.
اگر شهردار بومی نتواند در مواجهه با شهروندان سیاست‌های شورای شهر را لحاظ کند، تساهل در مقایسه با غیربومی بودن مذموم خواهد بود و با توجه به اینکه شهرداری محل تردد افراد زیادی است، شهردار بومی دوست و آشنای زیادی خواهد داشت که اگر تقوا نداشته باشد و اهل تساهل باشد، احتمال اینکه اجرای پروژه‌های عمرانی با تأخیر یا تعویق در اجرا مواجه و منافع عمومی به علت منافع گروهی نادیده گرفته شود، زیاد است.
از سویی باید این را هم در نظر داشت که مدیران غیربومی تعامل خوبی با مدیران ارشد استانی دارند و در مقایسه دو شهردار بومی و غیربومی که در یک سطح قرار دارند، شهردار غیربومی توانمند و دارای تجارب اجرایی ارزنده می‌تواند همه توانایی‌های لازم برای مدیریت شهر جدید را کسب کند.
توجه به آیتم‌هایی چون میزان تحصیلات، تجارب موفق مدیریتی، دارابودن ارتباطات قوی با وزارت کشور، اشراف کامل به قوانین مدیریت شهری و داشتن توان جسمی بالا، بومی بودن و داشتن تقوا و دست‌پاکی از جمله ویژگی‌هایی است که یک شهردار اصلح باید برای مدیریت شهر همدان داشته باشد.
* سیدمصطفی موسوی
رئیس کمیته سمن‌های مدیریت شهری استان همدان


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com