رنگ باختن اندیشه و درنگ از جامعه همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 28 شهريور 1398 - شماره 3573
 
امروز : جمعه ، 29 شهريور 1398

Today : Fri, September 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  94329 تاریخ انتشار:  1398-03-09 - 09:57 تعداد بازدید:  109
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رنگ باختن اندیشه و درنگ از جامعه

تحلیل


 با ناباوری به اتفاق تلخی که گذشت می‌اندیشم، به خون زنی که ریخته شد، به مردی که در بند شد، پسرکی که بی‌مادر شد و خانواده‌ای که آشفته و آسیمه و به مردمانی که به داوری نشستند به جای شاهد، محتسب، قاضی و خداوندگار؛ بی‌آنکه شایسته هیچ‌یک باشند.
به قلم‌ها و زبان‌هایی که به سرعت به چرخش درآمدند و دوربین‌هایی که برای القای آرامش خیالی نوشیدن یک فنجان چای، شتابان از راه رسیدند تا این نمایش میلیون‌ها بار دست به دست شود با تعبیر و تفسیرهای افزون. به روزنامه‌هایی که تیترهایشان بوی خون و تسویه حساب می‌دهد و ماهی گندیده از آب گِل‌آلود، بی‌التفات به آنکه این صیدِ مسموم، خودی و غیرخودی و آشنا و غریبه نمی‌شناسند.
در جایگاه یک روزنامه‌نگار فارغ از هرگونه خط و ربط سیاسی، دلگیرم از آن دسته از اهالی قلم که قلم را نیشتر کردند بر زخم ناسور اختلافات سیاسی، پرده‌دری حریم خصوصی و خانوادگی و افکندن آتش هیجان به جان جامعه به جای ترویج تاب‌آوری، اندیشیدن، صبر، همدردی و هم‌ذات‌پنداری.
شاید ارزش‌های خبری را به درستی نیاموخته‌ایم که «شهرت» نباید بهانه‌ای باشد برای هتک حیثیت افراد، و من متحیرم که این حجم از ناآگاهی و بی‌رحمی و این ذوق‌زدگی رسانه‌ای از کجا سرچشمه گرفته است؛ از ضعف آموزه‌های دانشگاهی، تربیتی، اخلاقی، مذهبی و حرفه‌ای آیا؟
سومین شب قدر را پشت سر گذاشته‌ایم و وارد سومین دهه ماه ضیافت الله شده‌ایم که بگوییم و بنویسیم آیا این مجرمِ معترف به قتل، در اداره آگاهی روزه‌دار بود یا خیر؟ عزیزان، اندکی تأمل باید و نگاهی به پشت سر که گاه، این ره به ترکستان است با این قبله‌نمای خراب اندر خراب.
قدم و قلم زدن در مسیر انصاف، شاید آن‌قدر سخت نباشد وقتی این هشدار را به خاطر بیاوریم «اگر انسانی، انسانی را به خاطر گناهی سرزنش کند، نمیرد تا خود به آن گناه مرتکب شود» (امام صادق علیه‌السلام)
و باور به اینکه هیچ خطر و خطایی از هیچ یک از ما دور نیست.
محمدعلی نجفی به کرده خود اعتراف کرد، او را به دادگاه و قضا بسپاریم و جامعه را به سوی اندیشه و درنگ رهنمون، تا دیگر بار تکثیر شود «شهر خطابخشِ جرم‌پوش» در پهنه این سرزمین.
* زینب کارگر
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com