از تأخیر دوماهه تا اجماع شورا در انتخاب شهردار همدان همدان پیام
 
 
دوشنبه - 28 اسفند 1396 - شماره 3161
 
امروز : شنبه ، 4 فروردين 1397

Today : Sat, March 24, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  82614 تاریخ انتشار:  1396-07-20 - 05:45 تعداد بازدید:  96
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

از تأخیر دوماهه تا اجماع شورا در انتخاب شهردار همدان

یادداشت

سرانجام پس از کش و قوس های فراوان و در شرایطی که شورای اسلامی شهر همدان در بررسی گزینه های شهرداری دچار نوعی وسواس شده بود، حسین مرادی با کسب تمام  11 رای اعضای شورا، به عنوان شهردار جدید شهر همدان برگزیده شد.
بدون تردید اعضای شورای شهر همدان پس از مطالعات و بررسی‌های فراوان و دقیق که زمان نسبتا زیادی را نیز به خود اختصاص داد، به مرادی، شهردار سابق مناطق 22 و 4 تهران رسید تا کلید مدیریت شهری دیار مادستان به دست فردی سپرده شود که در سوابق او مواردی چون رئیس اداره نظارت، مشاور معاون شهرسازی، معاون حوزه معاونت شهرسازی و معماری و قائم مقام منطقه 22 تهران به چشم می خورد.
اینکه شهردار جدید همدان توانست اعتماد تمامی اعضای شورای اسلامی شهر همدان برای به دست آوردن این مسئولیت را جلب کند، جای بسی خرسندی است و می تواند زمینه ساز شرایط مساعد و مطلوبی برای آغاز حرکت های مهم و اثربخش در جهت توسعه شهری باشد.
پیشتر سخنگوی شورا نیز تأکید کرده بود که معیارهای اصلی اعضای شورای اسلامی شهر همدان برای انتخاب شهردار جدید مواردی چون  داشتن مدرک تحصیلی مرتبط، فن بیان و ایجاد تعامل، اجرای کارهای شاخص و اثرگذار برای شهر و ایجاد درآمد پایدار بوده که خوشبختانه شهردار جدید از این ویژگی ها برخوردار است. این گفته گردان به معنای آن است که شورا به سلایق سیاسی توجه نداشته و صرفا شاخص ها را مورد توجه قرار داده است.
با این حال رآی موافق تمام اعضای شورای شهر همدان در خصوص شهردار جدید از یک جهت تأمل برانگیز است. شورایی که دو طیف اصلاح طلب و اصولگرا هریک وزن خاص خود را دارند، هرچند فراکسیون امید به نوعی اکثریت نسبی را یدک می کشد و اصولگرایان مدعی حضور قوی و موثر در شورا هستند، اما اینکه در انتخاب شهرداری که از مدیران دوران قالیباف در تهران است و ازجمله چهره های اصولگرای معتدل به حساب می آید، اتفاق نظر اعضا را می بینیم، حکایت از واقعیاتی دارد که نمی توان آنها را نادیده گرفت.
در نگاه نخست آنچه اصلاح طلبان شورا بر آن تأکید دارند و به طور طبیعی در رأی به مرادی نیز مورد توجه قرار داده اند، کارآمدی شهردار و داشتن توانمندی های لازم بدون توجه به سلایق سیاسی است. کمااینکه در اظهارات برخی از اعضای فراکسیون امید بر آن اشاره شده و حتی از اهمیت سبک مدیریتی قالیباف سخن به میان آمده بود.
این اظهارات نشان می داد که شورا نه تنها به دنبال شهرداری توانمند است، بلکه می خواهد در انتخاب چنین فردی به شکل اجماع عمل کند. به ویژه اینکه پس از انتخاب مرادی اعلام شد که  گزینه های مطرح شده قبلی مورد اجماع اعضای شورای شهر همدان قرار نداشتند و در نهایت حسین مرادی آرای کامل را کسب کرد.
اما این تمام واقعیت نیست؛ چراکه حرکت فراکسیون امید در دو ماه گذشته که حدود 40 گزینه توسط شورا مورد بررسی قرا گرفت، نشان می دهد که گزینه هایی در حد و اندازه شهرداری توسط این فراکسیون خط خوردند که به لحاظ سیاسی در طیف دیگری بودند، هرچند این موضوع در خصوص اعضای اصولگرای شورا نیز صدق  می کند، اما موافقت قاطع و تمام قد اصولگرایان و همراهی اصلاح طلبان با آنها در انتخاب شهردار جدید حرکتی مثال زدنی بود که کمتر می‌توان سراغ آن را گرفت.
در هر صورت اجماع اعضای شورای شهر همدان در انتخاب شهردار را باید به فال نیک گرفت و امیدوار بود که در ادامه مسیر شاهد همراهی و همدلی اعضای شورای شهر در تمام برنامه ها به ویژه اهداف کلان توسعه شهری جدای از سلایق سیاسی باشیم.
از این نکته نیز غافل نشویم که برداشتن گام نخست ولو محکم و قابل قبول در عین اهمیت و ارزشی که دارد، کافی نیست و باید به آینده چشم دوخت تا آثار و نتایج چنین انتخابی  بیشتر خود را نمایان سازد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com