حفظ منابع آبی استان برنامه می‌خواهد همدان پیام
 
 
شنبه - 29 تير 1398 - شماره 3524
 
امروز : يكشنبه ، 30 تير 1398

Today : Sun, July 21, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92068 تاریخ انتشار:  1398-01-24 - 08:40 تعداد بازدید:  59
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

حفظ منابع آبی استان برنامه می‌خواهد

یادداشت


  در جریان بارندگی های اخیر و سیلابی شدن بخش هایی از کشور علاوه بر اینکه  موضوع امدادها و تلاش در جهت جلوگیری از تشدید خسارت ها و البته بازسازی مناطق آسیب دیده مورد تاکید قرار گرفت،  بحث مدیریت منابع آبی و استفاده بهینه از این منابع نیز به نوعی مطرح شد.
سیل با آسیب های و خسارت هایی که به دنبال دارد، از جمله حوادث غیر مترقبه است که باید هم برای پیشگیری از خسارت ها ی آن و هم مدیریت صحیح بحران در حین وقوع سیل برنامه داشته باشیم.
اقدامات مربوط به حفظ منابع آبی از جمله راهکارهای مهمی است که  اتفاقا علاوه بر مدیریت این منابع، در پیشگیری از وقوع حوادث خسارت بار سیل نیز موثر است .
تجربه سیل اخیر نشان داد که بخش قابل توجهی از آب های جاری  استان هایی چون همدان که از موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردارند و مسیرهای خروجی آب های فراوان  باعث شده تا در مواقع  بارش های گسترده بسیاری از این آب ها به سمت استان های دیگر هدایت شود.
در همین روزهای پرآبی که پشت سر گذاشتم،  شاهد بودیم که میزان بارش ها در استان همدان بسیار  بالا بود، اما آسیب های ناشی از سیل خیلی کمتر بود و عمده آب ها از مسیرهای خروجی روانه استان های دیگر از جمله لرستان و خوزستان شد.
نکته  این است که برای مدیریت این منابع مهم آبی چه برنامه ای داشته و داریم.
در سال های گذشته مشکلات ناشی از کمبود آب و خشکسالی ها در استان همواره  وجود داشته و اتفاقا بحث مدیریت منابع آب  نیز به وفور مطرح شده است.
استان همدان با توجه شرایط اقلیمی و موقعیت جغرافیایی نیازمند سدهای بیشتری است تا بتوان از هدررفت آب  جلوگیری کرد و استفاده بهینه ای از منابع آبی در بخش های مختلف از جمله کشاورزی  نمود.
بخش عمده ای از آب های جاری استان بخاطر نبود سد روانه مناطق دیگر می شوند . در حالی که  می توان این منابع مهم و حیاتی را از طریق مختلف حفظ کرد و از آن در تامین به موقع  نیازهای بخش های مختلف استفاده نمود.
به هر حال  بارندگی های اخیر نشان داد که ما نیازمند برنامه ای منسجم در حوزه آب هستیم تا بهتر بتوانیم منابع آبی استان را حفظ و از آن استفاده کنیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com