1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) در شورای شهر چه می گذرد امیدهایی که به شورا داشتیم همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88770 تاریخ انتشار:  1397-10-22 - 09:47 تعداد بازدید:  335
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در شورای شهر چه می گذرد امیدهایی که به شورا داشتیم

نویسنده : اکرم چهاردولی

یادداشت
 
 گویا با اجرای قانون شوراها در سال ۷۸ قرار بود گره از کار فروبسته مردم گشاده شود و رأی و نظر شهروندان در امور شهر توسط منتخبان آنها به شهرداری ها اعلام شود تا کارها تسهیل شده و مردمسالاری عینیت بیشتری بیابد.
اما به غیر از نخستین دوره که ژست های مردمی را به همراه داشت در بقیه ادوار شوراها بسیاری امور دیگر غیر از مطالبات مردم در شوراها راه یافت و بعضا از استخدام خویشان و اقوام گرفته تا جنگ های بیحاصل بین شهرداران و اعضای شورا مردم را به ستوه آورد.
اینکه چرا و به چه دلیل شوراها کم و بیش درگیر حواشی شدند فرصتی دیگر می طلبد تا به آن بپردازیم اما در این خلاصه قصد داریم به شورای شهر همدان و اتفاقات اخیر در غیبت یک عضو مطرح و ورود عضو علی البدل به آن بپردازیم و تبعات کشمکش های آن را بر مسایل مدیریت شهری بررسی نماییم.
از روزی که زمزمه عزل ابراهیم مولوی نماینده اسد آبادی الاصل شورای همدان در رسانه ها به گوش رسید تا زمانی که جواد گیاهشناس عضو علی البدل شورا بجای وی وارد صحن شد، مدت زمان طولانی سپری نشد تا فرصت بررسی دلایل غیبت و علت عدم اطلاع شورا از آن بررسی شود اما در دو سوی یک معادله قدیمی برخی ها به دفاع از عزل و عده ای به ابقای وی صف آرایی کردند تا شاید غائله ختم بخیر شود.
بالاخره روز پنج شنبه مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان در نامه ای به رئیس شورای اسلامی  شهر همدان حضور مولوی را در آلمان را به جهت مباحث درمان تایید کرد. هر چند کامران گردان رئیس شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به وضعیت ابراهیم مولوی عضو کنارگذاشته شده این شورا، گفته است آرای اعضای شورا در صحن علنی روز یکشنبه هفته آینده تکلیف نامبرده را روشن می کند.
از سوی دیگر در اولین روزهای ورود عضو علی البدل هم شاهد افشای انتصاب های فامیلی بودیم که گویا عذرشان هم خواسته شده است.
بطوریکه اخبار متناقضی مبنی برخی استخدام ها از اقوام و خویشان و بستگان یک نماینده شورا رسانه ای شد هرچند این موضوع هم بالافاصله از سوی حميد بادامي نجات نایب رئیس شورای شهر تکذیب شد و به این نکته تاکید شد که از زمان آغاز دوره پنجم شورا هیچ استخدامی صورت نگرفته است  چه برسد به اینکه  بستگان اعضای شورای شهر در شهرداری  و شورای شهر استخدام شوند تنها چند نفری به عنوان راننده آژانس جذب شدند اما استخدام نیستند.
به هر حال جای چند پرسش همچنان باقی است.
نخست اینکه ماموریت اصلی شورا چیست و چرا تاکنون بجای پرداختن به حل و فصل مسائل مردم، بیشتر مباحثی مطرح شده که حاکی از یارگیری و اعمال فشار و رانت جویی بوده است.
در ماجرای انتخاب شهردار نیز به یاد داریم که اعضای شورا چگونه وقت و فرصت مردم را سوزاندند تا به نقطه تفاهم حداکثری برسند!
این تفاهم نه بر سر منافع شهر بلکه بر سر توافقات پنهان برای استفاده جمعی از مواهب حضور یک مدیر گوش بفرمان ناشی می شود.
متاسفانه این رویه در بسیاری از شهرها به یک امر پذیرفته شده تبدیل گشته و شهردارانی که بدون توافقات پنهان وارد مدیریت می‌شوند، چندان اقبالی برای استمرار کار خود نداشته و پس از مدتی ناچار از استعفا می شوند.
حال که اتفاقا همدان در آخرین انتخاب خود برای حضور یک شهردار مستقل سربلند بیرون آمده، جای بسی تعجب است که چرا اعضای شورا بجای همدلی و تفاهم بیشتر اینچنین به دنبال حاشیه سازی و اتلاف وقت رفته و خروجی صحن شورا انگونه که باید باشد نیست.
مگر نه آنکه آن همه دستگاه عریض و طویل اداری برای اصلاح مدیریت کلان شهری برپا شده پس چگونه است که مطالبات مردم و خواسته های ایشان در آخرین ردیف از  کارهای در دست اقدام شورا قرار دارد!؟

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com