1401-02-171401-02-27bool(false) نان «گوراوان» به نام جورقان ثبت ملی می‌شود همدان پیام
 
 
دوشنبه - 26 ارديبهشت 1401 - شماره 4311
 
امروز : سه شنبه ، 27 ارديبهشت 1401

Today : Tue, May 17, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119792 تاریخ انتشار:  1400-06-31 - 09:45 تعداد بازدید:  223
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نان «گوراوان» به نام جورقان ثبت ملی می‌شود

نویسنده : سپیده راشدی

مادستان


 با ثبت ملی نان شهر جورقان دومین ثبت ملی این شهر رقم می‌خورد. نخستین ثبت ملی این شهر حمام محله گمار می‌باشد که در سال1395 به ثبت ملی رسید.
نان قدیمی سنتی سبوس‌دار از جمله نان‌هاي محلي جورقان است كه یا به صورت سنتی توسط زنان اين منطقه پخت مي‌شود و یا در برخی نانوایی‌های این شهر عطرش به مشام می‌رسد.
به گزارش همدان‌پیام، این نان بسيار خوشمزه در ميان مردم استان هم طرفداران زيادي دارد. گویی دیگر به سوغات این شهر معروف شده است. پخت نان سبوس‌دار قدمتي بيش از 100سال دارد و معاش و قوت روزانه مردم است. نان از گندم محلي تهيه شده و به كمك دست و بدون دستگاه، خمير آن كاملاً آماده مي‌شود و نيز با توجه به اينكه ضخامت اين نان بسيار كم است و به‌صورت طبيعي و حرفه‌اي پخت مي‌شود، هيچگونه ضايعاتي در بر نداشته و به لحاظ طعم درصورت ايجاد شرايط مطلوب، مدت زماني بيش از ساير نان‌ها، قابل نگهداري و استفاده مي‌باشد.
به گفته سخنگوی شورای اسلامی شهر جورقان، پس از تعطیلی کوره‌‌های آجرپزی در سال ۱۳۷۵ یکباره حدود ۸۲ کارخانه آجر فشاری در شهر جورقان تعطیل شد و به تبع آن بسیاری از اهالی جورقان بیکار شدند؛ به همین دلیل سال‌های  1375 تا 1380سال‌های تلخ و سختی بود، اما جوانان این شهر موفق شدند از اوایل دهه ۸۰ با در دست گرفتن شغل قنادی و نان فانتزی در بیش از ۱۱۰شهر ایران مثل بوشهر و اصفهان شعبه قنادی و خشکه‌پزی و نان فانتزی را دایر کنند.
داوود احمدی می‌گوید: درصدد هستیم این صنف را به عنوان یک نماد و خوشه‌های صنعتی در قالب برندسازی در سراسر ایران با نام «گوراوان»(نام قدیم جورقان) مطرح کنیم درست مثل کباب بناب و یا گز بلداجی.
وی با بیان اینکه فرزندان جورقان در صنف کشت گلخانه‌ای نیز صاحب جایگاه ویژه منطقه‌ای هستند، افزود: محصولات کشت گلخانه‌ای جورقان با همت و تلاش فرزندان این شهر به روسیه، ترکیه، عراق و کشورهای جنوبی خلیج‌همیشه فارس صادر می‌شود و درصدد هستیم در این حوزه نیز یک نماد را در سطح منطقه‌ای برندسازی کنیم.
احمدی در ادامه ضمن استقبال از تأسیس مجموعه بنکداری در حریم شهر جورقان (مابین‌فرودگاه و شرکت گاز منطقه ۷) خواستار توجه مدیریت شرکت شهرک‌های صنعتی استان همدان نسبت به پرداخت عوارض ساختمانی به شهرداری شد و با اشاره به اینکه شرکت شهرک‌های صنعتی ایران از پرداخت عوارض ساختمانی به شهرداری‌ها معاف هستند، گفت: مجموعه بنکداری همدان هرچند زیرمجموعه شرکت شهرک‌های صنعتی همدان احداث شده است، اما چون نوع فعالیت آن اساساً صنعتی نبوده و از نوع تجاری و بانکداری است، بنابراین خواستار پرداخت عوارض احداث بنا به شهرداری جورقان شدند. وی به نامه مورخه ۲۱ آذرماه 1399 دادستان همدان اشاره کرد و افزود: طبق نامه مذکور دادستان همدان، شهرداری جورقان را مکلف به طرح موضوع در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری کرده است، اما ما دنبال تعامل سازنده با شرکت شهرک‌های صنعتی هستیم.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com