در ایام نوروز مسافران بیشتر از خانه‌های مسکونی و مدارس استفاده کردند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 3 مهر 1399 - شماره 3860
 
امروز : جمعه ، 4 مهر 1399

Today : Thu, September 24, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  70123 تاریخ انتشار:  1395-01-19 - 05:45 تعداد بازدید:  2717
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

باخت هتل‌ها به کارتن به‌دست‌ها
در ایام نوروز مسافران بیشتر از خانه‌های مسکونی و مدارس استفاده کردند

نویسنده : مریم مقدم

مادستان
  در نوروز 95 منازل استیجاری و مدارس گوی سبقت را از هتل‌های همدان ربودند.
پس از پایان یافتن تعطیلات نوروزی آنچه بر جا می‌ماند آماری است که به واسطه تحلیل آن می‌توان به نتایج شاخصی دست پیدا کرد در یک نگاه کلی بنا بر آمار ارائه شده از سوی کمیته آمار و اطلاعات ستاد خدمات و اجرایی سفر اینگونه به نظر می‌رسد که مسافران و گردشگران ورودی به همدان بیشتر به اقامت در منازل استیجاری و مدارس ترغیب شده‌اند تا اقامت در هتل و هتل آپارتمان‌ها.
این مهم بیانگر آن است که یا شرایط اقتصادی و درآمدی مردم اجازه اقامت در هتل‌ها را نمی‌دهد و یا آنکه نبود تعداد هتل‌های کم ستاره که بتواند با خانه مسافرها رقابت کند دلیل بر این اتفاق است.
در سال 1393 از یک میلیون و 450 هزار نفر گردشگر ورودی اقامتی در کمیته اسکان استان آمار 400هزار و 319 نفر مسافر ثبت شده است که از این تعداد 187 هزار نفر و 477 نفر راهی اماکن اقامتی غیرمرتبط به حوزه گردشگری و اسکان از قبیل هتل، مسافرخانه، منازل استیجاری و میهمانسراها شده‌اند.
در نگاه دیگر به آمار گردشگران ورودی در سال 1394 که به نظر می‌رسد آنچنان هم دقیق این ارقام برآورده نشده است شاهد آن هستیم که از 387 هزار نفر گردشگر 258 هزار نفر در اماکن غیر از هتل، هتل آپارتمان مدارس و میهمانسراها و منازل استیجاری ساکن شده‌اند.
و اما آمار گردشگران ورودی و اقامتی به استان در سال 1395 علی‌رغم پایین بودن اعداد اما واقعی‌تر به نظر می‌رسد در نوروزی که پشت سر گذاشتیم از یک میلیون و 680 هزار گردشگر 190 هزار و 143 نفر راهی اماکن اقامتی در حوزه گردشگری و ستاد خدمات سفر شده‌اند که از این تعداد 76 هزار نفر در اماکن غیرمرتبط به هتل‌ها و مهمانپذیرها و مدارس و خانه‌های استیجاری ساکن شده‌اند.
بررسی دقیق این آمار بیانگر آن است که گردشگران اقامتی استان همدان در سال 1395 رغبت بیشتری به اقامت در مدارس و منازل استیجاری از خود نشان داده‌اند این آمار در جدول و نمودار شماره 3 مشخص است.
به گونه‌ای که 18 درصد از مسافران راهی منازل استیجاری شدند و 30 درصد از آنها در مدارس اسکان گرفته‌اند.
اما در سال 1393 تنها 2 درصد از گردشگران اقامتی استان در منازل استیجاری و 19 درصد از آنها در مدارس ساکن شده‌اند.
در سال 1394 نیز آمار بیانگر آن است که باز هم تنها 2 درصد از گردشگران به منازل استیجاری روی آورده‌اند و 21 درصد از آنها مشتریان اسکان در مدارس بوده‌اند.
در حالی آمار گردشگران در بررسی‌های اخیر مورد توجه قرار دارد که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان تأکید دارد آمار نوروزی همدان ثبتی و دقیق است. در ایام تعطیلات نوروزی، میزان اقامت‌کنندگان در استان همدان 191 هزار نفر بود که این آمار در چارچوب ستاد اسکان و به صورت ثبتی مستند است.
علی مالمیر گفت: در آمار امسال آمار برآوردی، دخیل داده نشده است تا از خطای کمتری برخوردار باشد در حالی که در سال‌های گذشته مد نظر قرار می‌گرفت.
وی افزود: در نوروز امسال آمار مسافرانی که در منازل اقوام، منازل استیجاری و یا در چادرهایی خارج از کمپ در نظر گرفته شده اقامت داشتند محاسبه نشده است.
مالمیر بیان کرد: آمارهایی که استخراج می‌شود تنها برای تحلیل و آسیب‌شناسی است و در صورت دستکاری تنها سر خود را کلاه گذاشته‌ایم.
مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه امسال آمار شهرستان‌ها نیز کنترل شد تا درست و دقیق باشد، گفت: امسال به تمام ادارات شهرستان‌ها تأکید شد تا آمار ثبتی و دقیقی را در نوروز ارائه کنند.
وی ارائه آمار مسافران ورودی به استان را ناشی از آمار برآوردی دانست و افزود: ارائه آمار درستی از میزان مسافران ورودی به استان آمار صحیحی نیست و در سال‌های گذشته نیز چنین آماری به شکل برآوردی محاسبه می‎شده است.
مالمیر با تأکید بر اینکه میزان مسافر ورودی به استان مهم نیست، گفت: با توجه به اینکه گردشگری رویکرد اقتصادی دارد، درآمد مهم است و اقامت و ماندگاری مسافر بیشتر از ورودی مسافر به استان مهم است.
مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با تأکید بر اینکه هیچگاه از ارائه آمار درست کوتاه نمی‌آییم، بیان کرد: در حال حاضر آمار کنونی با آمار سال گذشته و سایر استان‌ها مقایسه می‌شود اما صحت و سقم آن مشخص نیست؛ زیرا نمی‌دانیم آمار آنها فرضی و ثبتی و یا برآوردی است.
وی با بیان اینکه آمار خالص باید با آمار خالص مقایسه شود، گفت: ممکن است میزان برآوردها در سال‌های گذشته در آمارها دخیل بوده باشند، اما امسال از ارائه آمار برآوردی امتناع شد.
به هر ترتیب، مقایسه و بررسی این آمار اکنون بیانگر آن است که همدان نیازمند اماکن اقامتی ارزان‌قیمت است و مسافران ورودی به استان مایل هستند در اماکنی که قیمت پایین‌تری را دارند اسکان بگیرند پس می‌طلبد برنامه‌ریزان سفر، سرمایه‌گذاران و ارائه‌دهندگان خدمات به گردشگران در استان همدان بر بالا بردن کیفیت ارائه خدمات در منازل با مجوز استیجاری مدارس و حتی ایجاد هتل‌های ارزان‌قیمت تمرکز کنند چرا که به این واسطه خواهند توانست هم برای استان درآمدزایی در برابر اقامت گردشگر ایجاد کنند و هم آنکه از برپا شدن چادرهای مسافرتی در خیابان‌ها و میادین شهر در فصل‌های خوش آب و هوا ممانعت ورزند.
چه بسا با مدیریت اسکان و اقامت گردشگران در مراکزی با قیمت‌های مناسب بتوان اقتصاد جامعه محلی را بیشتر از ورود گردشگران به تکاپو واداشت.

بازگشت
نظرات بینندگان :
علی - 1395-01-19
در مورد تعطیلی دوباره یا چند ده باره فرودگاه گزارش تهیه کنید
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com