1399-07-271399-08-07bool(false) ۳۲ میلیارد هزینه، ۱۳ درصد پیشرفت ۵ میلیارد اوراق دریافتی و دیگر هیچ همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 7 آبان 1399 - شماره 3885
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Wed, October 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112577 تاریخ انتشار:  1399-07-23 - 11:12 تعداد بازدید:  64
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در بازدید از سد گرین مطرح شد
۳۲ میلیارد هزینه، ۱۳ درصد پیشرفت ۵ میلیارد اوراق دریافتی و دیگر هیچ

مادستان

 ■ کارشناسان می‌گویند: با روند تغییر لحظه‌ای نرخ‌ها ۵۰۰ میلیارد نیاز می‌شود.

نهاوند- معصومه کمالوند- خبرنگار همدان‌پیام: تعطیلی مقطعی پروژه سد گرین (۵ساله) منابع طبیعی، محیط زیست، کشاورزی، وضعیت اعتباری پروژه، اعمال برخی تغییرات در اجرای سد و درنهایت سدی بزرگتر از گرین به نام افزایش جهشی هزینه‌های اجرایی و کمبود نقدینگی، از جمله مشکلاتی است که پروژه سد گرین در زمان اجرا با آن دست‌وپنجه نرم کرده است.
پروژه‌ای که ۵۰ سال به گفته مسئولان، نام آرزو و مطالبه به خود گرفته بود و حالا هم ۹ سال است که این مطالبه به نفس افتاده و گاهی هم به کما می‌رود.
از ۱۷ دی‌ماه ۹۷، پروژه سد گرین پس از تقریبا یک تعطیلی ۵ ساله به چرخه اجرا بازگشت؛ البته با اعمال تغییراتی در طرح این سد.
سدی که هرچه پیش می‌رود سایه تغییرات روزانه نرخ و هزینه‌ها بر سر آن بیشتر سنگینی می‌کند. با توجه به اینکه رقم اولیه اجرای سد ۱۶۸ میلیارد تومان عنوان شده بود اما با احتساب شاخص‌های فعلی حدود ۳۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.
اکنون در حالت واقعی اگر با همین شرایط پیش برود هزینه اتمام این پروژه در شرایط فعلی بنا به گفته برخی کارشناسان کمتر از ۵۰۰ میلیارد تومان نخواهد بود و به‌نفع دولت است که این پروژه پیش از آنکه هزینه بیشتری روی دست دولت بگذارد به اتمام برسد و پرونده آن بسته شود.
هرچند تا پایان عمر خدمت این دولت چند ماهی بیشتر نمانده و فعلا هم در تلاش برای گرفتن موافقتنامه تزریق اعتبار ۱۷۰میلیاردی هستند که انتظار می‌رود این رقم تا پیش از اسفندماه به بدنه اجرایی سد تزریق شود در غیر این‌صورت تعهد آن به زمین دولت بعد خواهد افتاد که آن‌وقت هم باز معلوم نیست آینده این سد دستخوش چه تغییرات و سرنوشتی شود!
پیمانکار سد می‌گوید: منابع طبیعی از همان ابتدا، از مدیرکل تا شهرستان هیچ‌گونه همکاری نداشته و ۲ سال پیش بود که با حضور معاون عمرانی سابق استاندار قرار بود به معدن مجوز بدهند اما هنوز اقدامی نشده است.
در اجرای تملک اراضی اطراف مسیر هم کشاورز  ۳۶ هکتار حکم رأی گرفته است اما هنوز منابع طبیعی تحویل نداده است، تبعات آن هم به کارگاه برمی‌گردد و اینکه نمی‌توانیم سنگ‌شکن نصب کنیم و ادامه کار دهیم.
بنا به گفته پیمانکار سد، فعالیت‌های اجرایی این پروژه در محور سد، تاج سد و خاکبرداری به سمت کف رودخانه است و درحال‌حاضر با ۱۳ درصد پیشرفت ۵۵ نیروی کار به‌صورت مستقیم فعال است.
از مشکلات اصلی این پروژه درحال‌حاضر کمبود نقدینگی است که از مهرماه ۹۸ هنوز یک ریال دریافتی نداشته است و فعلا با وعده امروز و فردا کار پیش می‌رود.
تاکنون هم حدود ۳۲ میلیارد تومان برای اجرای سد ۱۳ درصدی هزینه شده است و ۵/۳ میلیارد اوراق دریافتی داشته است.
از دیگر مشکلات این پروژه هم در اجرای جاده جایگزین است که تملک‌های موردنیاز در مسیر بخش ورودی و همچنین در دره گردگانه فعلا معلق مانده است و کیلومتر ۲ هزار و ۸۰۰ برق باختر که دکل‌ها در حریم است و تغییر طرح باید انجام شود.
جاده هم ۵۰ درصد پیش رفته که با رفع مشکل تملک و مالی اجرا پایان می‌یابد.

 تلاش برای تزریق ۱۷۰ میلیارد تا پیش از پایان دولت
فرماندار نهاوند هم در بازدید از این پروژه با اعلام اینکه به‌زودی نشستی با حضور مدیران محیط‌زیست، منابع طبیعی و معاون استاندار برگزار و موضوع بررسی خواهد شد، گفت؛ پروژه بزرگ سدگرین نهاوند با ظرفیت ده میلیون مترمکعب آب با طول تاج ۳۶۰ متر درحال فعالیت است، مشکلات مالی ۵ سال این پروژه را تعطیل و در ۲ سال گذشته هم اعتباراتی تأمین و از سال ۹۷ هم ادامه دارد.
استاندار، آب منطقه‌ای و شهرستان با مشارکت بانک کشاورزی ۱۷۰ میلیارد اعتبار منظور و درحال اجرای موافقتنامه است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com