1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) شمارش معکوس براي وداع با نيکبخت همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 12 تير 1399 - شماره 3791
 
امروز : پنجشنبه ، 12 تير 1399

Today : Thu, July 2, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


نمایشگاه مبلمان و لوستر
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  85067 تاریخ انتشار:  1397-06-25 - 06:00 تعداد بازدید:  286
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

با اجراي قانون بازنشستگي دولت 60 روز فرصت تغيير دارد
شمارش معکوس براي وداع با نيکبخت

نویسنده : اکرم چهاردولي

تیتر یک


 کدخدایی تاييد کرد
سخنگوی شورای نگهبان روز پنج شنبه با انتشار مطلبی در فضای مجازی از تأیید طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در جلسه شورای نگهبان خبر داد.
عباسعلی کدخدایی سخنگو و قائم مقام دبیر شورای نگهبان چنین توییت کرد: «طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان که با اصلاحاتی در جلسه مورخ ۱۳۹۷/۶/۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ ۱۳۹۷/۶/۲۱ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.»
وی در مصاحبه‌ای نیز اشاره کرد: یکی دو سوال جزئی در خصوص مصوبه مجلس باقی مانده که از مجلس جویا می‌شویم تا با رفع ابهام، این قانون اجرا شود. پس از ایرادات شورای نگهبان به این طرح، در جلسه علنی ۶ شهریورماه نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رفع ایرادات این طرح مقرر کردند که به کارگیری بازنشستگان در سمت های مذکور در بندهای الف، ب و ج ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب۸ مهرماه ۱۳۸۶ مجاز است، همچنین به کارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده کل قوا مجاز است.
 پیشینه‌ قانون
سابقه قانون به‌کارگیری بازنشستگان به سال 95 بازمی گردد. در تاریخ 20/ 2/1395، مجلس قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها را تصویب کرد که با توجه به این قانون، بسیاری از مدیران کارکشته دولت با پست و منصب رسمی چندساله‌شان غزل خداحافظی را می خوانند و باید عطای خدمت‌رسانی به مردم را به لقایش ببخشند؛ جمعیتی که به گفته یکی از اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی، بیش از هزار نفرند و با خداحافظی‌شان، همین تعداد پست مدیریتی در انتظار جوانان است.
در زمان طرح این موضوع برآورد شده بود که باید 110 تن از مدیران با صندلی های خود خداحافظی کنند، که در بین آنها 15 استاندار و 14 معاون استاندار بازنشسته به چشم می خورد که با این حساب حدود 12 درصد از نیروهای شامل این طرح از مقامات دولتی هستند.
اما اجرای هر طرحی در ایران با پیچ و خم های اداری و مقاومت یا مخالفت‌هایی روبروست که شامل این مصوبه نیز شد و اصلاحیه‌هایی به آن الصاق گردید تا آنجا که بالاخره نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی ۲ مرداد ماه سال جاری، طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را با اصلاحاتی به تصویب رسانده و دایره بکارگیری بازنشستگان در دستگاههای اجرایی را محدود کردند.
این طرح که با ۱۹۴رای موافق از ۲۴۰ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید، تنها اجازه بکارگیری بازنشستگان بندهای الف، ب و ج ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری را صادر کرد که شامل روسای سه قوه، معاون اول رییس جمهور، نواب رییس مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان و معاونان رییس جمهور هستند.
گفتنی است مشمولان بندهای "د" و "ه" که شامل استانداران و معاونان استانداران همتراز سفرا و معاونان وزرا هستند در این اصلاحیه از قانون حذف شدند.
به کارگیری بازنشستگان وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد از مجموع نیروهای شاغل این وزارتخانه در هر رده مدیریتی صرفاً در وزارتخانه مذکور مجاز است. جانبازان بالای ۵۰ درصد، آزادگان بالای ۳ سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی می باشند.
و پس از آن جلسه در تاریخ ۱۳۹۷/۶/۲۱ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.» و تایید گردید.
از زمان مطرح شدن این موضوع اما و اگر های اجرای قانون و مدیرانی که مشمول آن می شوند آغاز شد نماینده مجلس در نخستین اقدام از بازنشستگی 1500 مدیر خبر داد در حالیکه از سوی وزارت کشور و سایر وزارت خانه ها این تعداد110 نفر اعلام شد.
هفته گذشته نیز آخرین آمار 1200 مدیر بود که گویا 350 مدیر مشمول این قانون می شوند.
 با این حال اصلی ترین گزینه مدیرانی که با اجرای این قانون باید تغییر کنند مدیران ارشد استان ها هستند تا آنجایی که وزارت کشور خبر از تغییر 17 استاندار داده است. تغییری که بیش از نیمی از استان ها را دستخوش دگرگونی مدیریتی خواهد کرد .
بر اساس آمار اعلام شده استاندار یزد مسن ترین و استاندار همدان نیز با 68 سال سن سومین استانداری است که بالاترین سن را در بین مدیران دارد.
از سوی دیگر در استان همدان 2325 مدیر در 64 دستگاه اجرایی استان فعالند که از این تعداد 23 مدیر تا پایان امسال بازنشسته می‌شوند. بر اساس قانون، مدیرانی که دارای مدرک دکتری و فوق‌لیسانس هستند بعد از 35 سال سابقه بازنشسته می شوند که این گروه در همدان شامل 5 مدیر می شود و همچنین مدیرانی که دارای مدرک لیسانس هستند بعد از 30 سال سابقه باید بازنشسته شوند که ایشان نیز شامل 18 مدیر می شوند. این قانون برای اعضای هيأت علمی و مدیران دانشگاه‌ها باتوجه به رتبه و سن شرایط متفاوتی دارد، اعضای هيأت علمی که رتبه آنها دانشیار باشد تا 65 سالگی و رتبه استادی تا 70 سالگی اجازه خدمت دارند.
 استاندار همدان در ردیف نخست
محمد ناصر نیکبخت نزدیک به 20 سال است که در استانداری همدان سمت های مختلف را تجربه کرده است. چنانکه در دولت اصلاحات مدیر کل بود و دردولت اصولگرای احمدی نژاد معاون برنامه ریزی بود و با آمدن تیم معتدل روحانی ردای استانداری را به تن کرد.
پس از انتخابات سال 96 نیز دولت برای تایید نظر نمایندگان استان در مجلس، توافق کرد که معاون سیاسی اصلاح طلب او را تغییر دهد و با ابقای نیکبخت مصالحه کند و حالا پس از یکسال از آن روزها این بار با تایید قانون منع استخدام بازنشستگان بالاخره نیکبخت و دولت 60 روز مهلت دارند تا سکان استان را به دست مدیری جدید، توانمند و دارای شاخص های بهتر از گذشته بسپارند.
 فشارها همچنان باقی ست
حال به نظر می رسد که دولت با این تغییرات دچار یک خلاء شدید مدیریتی شود و در قحط ارجال مدیران توانمند به دنبال جایگزین هایی باشد که هم تجربه لازم را داشته و هم همسو با سیاست های اعتدال و تدبیر باشند.
اما برخی از جریانات در صددند که این قانون را صرفا به استانداران محدود کنند و سخنی از مدیران بخش های دیگر به میان نیاورند اما اگر قرار باشد این قانون موجب د میدن روح تازه و خونی تازه به کالبد خسته دولت شود، باید به سایر مدیران نیز به سرعت سرایت کند.
در استان تعداد زیادی مدیر هستند که یا در آستانه بازنشستگی هستند و یا اینکه ممکن است شرایط لازم برای جایگزینی استاندار را داشته باشند غافل از آنکه اگر قرار باشد که یک معاون سیاسی یا برنامه‌ریزی یا یکی از نزدیکان تیم فعلی از سر اضطرار بجای نیکبخت نشسته و سکان امور را بدست بگیرد.  بنا بر اظهاري كه وزارت كشور در حد پيشنهاد داده است، معاونان استانداران بازنشسته در صورت داشتن شرايط در اولويت هستند كه در اين ميان استاندار همدان با توجه به اينكه در سال‌هاي پاياني خدمات دولتي هستند، در صورت انتصاب بزودي همدان قبل از تغيير دولت بار ديگر قانون منع به كارگيري بازنشستگان را بايد اجرا كند تا استاندار ديگر منصوب شود.
آیا این قانون یک بازی در زمین رقیب برای ایجاد آزار و اذیت در این شرایط نابسامان اقتصادی و سیاسی است که صرفا به چند مراسم تودیع و معارفه بینجامد و یا اینکه قرار است نیروهای جوان، فعال و پر انرژی برای ایجاد سرعت در فرصت باقیمانده دولت بکار گرفته شوند؟
 مراقب اشتباهات باشیم
گرچه از ماه ها پیش از ابلاغ این قانون زمزمه تغییر استاندار و برخی مدیران دولتی استان شنیده می شد و رایزنی ها برای جانشینی این پست آغاز شده است اما تورنمنت جدی افراد صاحب نفوذ و سیاسیون دراستان برای ورود به انتصابات و تلاش برای دخل و تصرف در آن ها به خصوص در حوزه جانشینی استاندار همدان با قدرت و اهتمام بیشتری صورت خواهد گرفت.
اینک علاوه بر جریان های سیاسی چپ و راست که از گذشته با نقدهای تند و تیز خود به امید وداع با نیکبخت بودند؛ جریان های فرصت طلب دیگری وارد عرصه شده اند تا از آب گل آلود ماهی جوان تری بگیرند و به تبع آن ده ها مدیر جدید را در رأس سایر ادارات به کار بگمارند.
پس ناگفته پیداست که ابلاغ و اجرای این قانون اگر به صورت شفاف و تحت نظر قانونگذار صورت نگیرد منجر به یک بازی پرحاشیه در زمین سبز دولت خواهد شد که حاصل آن مجادلات بیهوده بر سر تقسیم غنائم بجا مانده از مدیران مخلوع است و از سوی دیگر در وانفسای مشکلات عدیده مردم، باید شاهد بده بستان های پشت پرده برای تحقق دعده و وعیدهای افراد جایگزین باشیم.
لذا شایسته است که افراد صاحب نظر، نمایندگان مجلس، رجال سیاسی و احزاب مراقب باشند که این یکسال و اندی را به فرصتی برای کشمکش های بیهوده تبدیل نکنند بلکه از آن به عنوان یک موقعیت شایسته در جهت شتاب بخشیدن به طرح های نیمه تمام و پروژه‌های راکد بهره گیرند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com