وقتی همدان راه خود را از فوتبال جدا کرد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 2 مرداد 1403

Today : Tue, July 23, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134199 تاریخ انتشار:  1402-06-18 - 08:49 تعداد بازدید:  1456
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

از سوارکاری و دوومیدانی تا تیراندازی و قایقرانی
وقتی همدان راه خود را از فوتبال جدا کرد

گزارش ویژه


ورزش همدان تاریخچه پرافتخار در کسب نشان‌های المپیک، جهانی، قهرمانی آسیا، بازی‌های آسیایی و تورنمنت‌های بین المللی دارد و شهرستان‌های مختلف استان توانسته‌اند سهم به‌سزایی در این موفقیت‌ها داشته باشند.

هر شهرستان به نوعی با توجه به زیرساخت‌های موجود توانسته در چند رشته ورزشی به موفقیت‌هایی برسد و نام خود را در ویترین افتخارات ورزش استان به ثبت برساند.

اما قطع به یقین شهرستان‌های همدان، ملایر و نهاوند با توجه به گستره جمعیتی، وسعت جغرافیایی و زیرساخت‌های ورزشی و دسترسی بهتر به امکانات توانسته‌اند در این موفقیت‌ها بیش از سایرین مطرح شوند.

شهرستان‌هایی که نشان‌های المپیک، جهانی و آسیایی را در رشته‌های مختلف ورزشی به ارمغان آورده و البته تکرار این موفقیت باتوجه به اوضاع و احوال فعلی ورزش استان، کمی سخت به نظر می‌رسد.

شهرستان همدان را باید متمایز با سایر شهرستان‌ها دانست چراکه در مرکزیت استان قرار دارد و از بهترین امکانات، تجهیزات و ... برخوردار است، همچنین برخورداری از ویژگی اقلیمی و ارتفاع بسیار مناسب از سطح دریا، همچنین مربیان باتجربه با سوابق ملی نیز در موفقیت‌ها تاثیر بسزایی داشته است.

همدانی‌ها در قایقرانی یکه تاز استان در تیم‌های ملی و کسب نشان‌های رنگارنگ فراملی هستند. قایقرانی در همدان کمتر از دو دهه قدمت دارد اما توانسته به عنوان یکی از رشته‌های ورزشی پرافتخار در تاریخ ورزش همدان تبدیل شود. هاکی در همدان نیز قطب اصلی کشور به شمار می‌رود. از قهرمانی‌های پیاپی در سطح کشور گرفته تا عضویت در تیم ملی و اعزام به مسابقات بین المللی.

سوارکاران همدانی هم در مسابقات ملی و بین المللی موفقیت‌های پیاپی را کسب کرده‌اند. سوارکاری جزو رشته‌هایی است که در خون همدانی‌ها جریان دارد و نکته جالب اینکه هستند قهرمانانی که فاقد اسب‌های حرفه‌ای بوده‌اند اما به مقام‌های رنگارنگ کشوری رسیده‌اند.

اسکیت در همدان نیز پیشرفت‌های قابل توجهی داشته به طوریکه توانسته‌اند حتی به مسابقات جهانی اسکیت نمایشی و کسب عنوان چهارم برسند.

در رشته بدنسازی نیز شهرستان همدان سرشار از قهرمانان جهانی و آسیایی است. رشته‌ای که سخت مورد علاقه ورزشکاران همدانی است و به نشان‌های رنگارنگ رسیده‌اند، این ورزش نیز پس از فوتبال و همگانی، پرجمعیت‌ترین رشته در سطح استان همدان محسوب می‌شود و نزدیک به ۱۰ هزار بیمه شده سازمان یافته دارد.

پینگ پنگ بانوان همدان نیز سرآمد کشور است. روزگاری در آقایان همدان دارای تک مدال‌ها بود اما اکنون تیم‌های ملی در انحصار بانوان است. بانوانی که مسیر قهرمانی را به خوبی پیدا کرده‌اند و اکنون در اندیشه افتخارآفرینی در میادین بین المللی هستند.

حضور در لیگ برتر ترکیه، قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی نشان از میزان پیشرفت همدانی‌ها در رشته پینگ پنگ دارد.

اما همین وضعیت برای تیراندازی همدان نیز شکل گرفته است. خیلی‌ها تصور می‌کردند با کناررفتن مه لقا جام بزرگ (به دلیل مصدومیت) این ورزش به موفقیت‌های خود ادامه ندهد. رشته‌ای که با تامین زیرساخت‌ها توانست اوج بگیرد و جام بزرگ را در دو دوره المپیک و بازی‌های آسیایی ببیند. اکنون نفراتی همچون مینا قربانی و فرشته قدرتی این مسیر را در حال طی کردن هستند و تیراندازی همچنان در حال سپری کردن مسیر افتخارآفرینی است.

همدان در دوومیدانی نیز جزو شهرهای پرافتخار در مدال آوری به شمار می‌رود و حمیدرضا زورآوند با سابقه حضور در بازی های المپیک ۲۰۱۶ برزیل، قهرمانی های متعدد در مسابقات آسیایی در مواد مختلف دوومیدانی و دو صحرانوردی، همچنان ادامه دار است.

در کوهنوردی و سنگنوردی نیز همدان میعادگان بزرگان این رشته ورزشی است. از فاتحان اورست و قلل مرتفع جهان تا کسب نشان‌های رنگارنگ آسیایی و بین المللی در سنگنوردی که در آخرین دوره نیز راحیل رمضانی و متین بیات به دست آوردند.

در رشته‌هایی نظیر والیبال نشسته و دوومیدانی نابینایان نیز شاهد درخشش ورزشکاران شهرستان همدان در مسابقات قهرمانی آسیا و حتی جهانی بوده‌ایم.
در روزهای آتی به عملکرد دیگر شهرستان‌ها در حوزه ورزش خواهیم پرداخت.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com