آغاز تمرکز بیشتر وزارت کشور بر انتخابات همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 14 آذر 1398 - شماره 3634
 
امروز : جمعه ، 15 آذر 1398

Today : Fri, December 6, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92450 تاریخ انتشار:  31-01-1398 - 10:41 تعداد بازدید:  4539
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آغاز تمرکز بیشتر وزارت کشور بر انتخابات

اخبار

 براساس توافق وزارت کشور و شورای نگهبان، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و اولین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در تاریخ ۲ اسفند امسال برگزار خواهد شد.
در این ارتباط، سخنگوی وزارت کشور از ارسال کلیات و برنامه زمان بندی برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و نخستین میان دوره ای پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری به شورای نگهبان خبر داده است.
 مهمترین وظیفه و ماموریت وزارت کشور برگزاری انتخابات است و به همین دلیل این وزارتخانه برای برگزاری انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی تدابیر خاصی را اندیشیده تا بتواند به خوبی و بدون چالش و حاشیه، انتخابات را برگزار کند.
انجام آموزش های دست اندرکاران و مجریان برگزاری انتخابات در چند سطح از جمله این تدابیر است
وزارت کشور اعلام کرده است مقدمات و فرآیند اجرایی برگزاری انتخابات سال ٩٨ آغاز شده و برنامه‌های آموزشی وزارت کشور برای بخشداران، فرمانداران و سایر دست اندرکاران برگزاری انتخابات آغاز شده و طبق جدول زمانبندی انجام خواهد شد.
همچنین سخنگوی وزارت کشور  گفته است؛ همایش و دوره های آموزشی استانی از ابتدای اردیبهشت ماه توسط کارشناسان دفتر انتخابات وزارت کشور با حضور در تمامى استان‌ها انجام خواهد شد و معاونان سیاسی استانداری ها، مدیران کل سیاسی و انتخابات، فرمانداران و بخشداران در این دوره آموزشی حاضر خواهند بود.
 آموزش های منطقه ای از دیگر برنامه‌های وزارت کشور است که بر این اساس استان‌های کشور به یازده گروه تقسيم شده اند و از اول مهرماه، هر هفته مسئولان و مجریان برگزاری انتخابات هر گروه در یک استان حضور یافته و آموزش‌های لازم به آنها داده می‌شود.
 آموزش مربیان انتخابات  از دیگر برنامه‌های وزارت کشور است که بر اساس آن، از تمامی استانها خواسته شده است کارشناسان و افراد مورد تایید خود را به وزارت کشور معرفی کنند تا آموزش های انتخابات از نظر قوانین و مقررات، مسائل امنیتی و حفاظتی و زواياى اجرايى به آنها داده شود تا این افراد به عنوان مربیان آموزش دیده به استان‌های خود بازگشته و نسبت به ارائه آموزش به هیأت های اجرایی، کارکنان فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها، اعضای شعب، نمایندگان فرماندار و بخشدار و اعضاى شعب اخذ راى اقدام کنند.
در کنار این، مركز فناوری اطلاعات وزارت کشور نیز برنامه ویژه برای آموزش مربیان فناوری اطلاعات برگزار خواهد کرد.
اما این تمام تدارک وزارت کشور برای برگزاری انتخابات نیست و وزیر کشور بخشنامه ای برای ورود بدون حاشیه این وزارتخانه به انتخابات نیز صادر کرده است.
بنا به دستور وزیر کشور، کلیه مدیران این وزارتخانه که قصد ثبت نام در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی را دارند، حداکثر می بایست تا پایان فروردین ماه 98 ازسمت خود استعفا دهند.
چنانچه مدیران وزارت کشور تا موعد اعلام شده استعفای خود را اعلام نکنند و قصد کاندیدا توری داشته باشند، نامزدی آنها منتفی می باشد.
این بخشنامه شامل مدیران شاغل، استانداران، فرمانداران و همچنین بخشداران می باشد.
این در حالی است که بر اساس قانون انتخابات استعفا ۶ ماه قبل از ثبت نام برای کاندیدای انتخابات مجلس در همه سطوح الزامی است.
 در طرح جامع انتخابات نیز که در مجلس در حال بررسی است ،در بخش انتخابات مجلس شورای اسلامی، موضوع استعفا چهار ماه قبل از ثبت نام برای کاندیداها مطرح شده بود اما در کمیسیون شوراها همان استعفا شش ماه قبل از ثبت نام تصویب شد.
در این طرح کمیسیون شوراها استثنایی برای کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی قائل نشده و همه گروه ها و مدیران و مقامات برای ثبت نام در انتخابات مجلس باید از شش ماه قبل از ثبت نام استعفا دهند البته در این طرح بعضی افراد چون معاونان برخی مدیران، اعضای شوراهای روستا و شهرداری بعضی از شهر ها هم به این لیست اضافه شده اند و استعفا شش ماه قبل از ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی، برای ثبت نام در هر حوزه انتخابیه الزامی است.
با این اوصاف بین بخشنامه وزارت کشور و قانون انتخابات تعارض وجود دارد و بهتر بود وزیر کشور که متولی تهیه لایحه جامع انتخابات بوده این نظر خود را در این لایحه قرار دهد تا به قانون تبدیل شده و مشکل تعارض با حقوق شهروندی هم نداشته باشد.
به هر روی، با توجه به دستور وزیر کشور ،مدیران این وزارتخانه تنها تا پایان امروز شنبه 31 فروردین ماه فرصت دارند تا استعفای خود را برای داوطلبی در انتخابات مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده و زمینه تمرکز وزارت کشور بر اجرای انتخابات با مدیرانی که از فعالیت آنها تا پایان انتخابات مطمئن است را فراهم کنند.
 در اجرای این بخشنامه وزیر کشور گویا مدیران وزارت کشور در استان همدان چندان تمایلی به استعفا ندارند و به جز استعفا معاون فرماندار اسدآباد، تا کنون پیش بینی ها برای استعفای دو فرماندار ، یکی از مدی
ران ستادی استانداری و سه بخشدار  و مدیران وزارت کشوری در دیگر استان ها ،درست نبوده مگر آنکه امروز بر تعداد داوطلبان استعفایی های وزارت کشور افزوده شود.
هر چند استقبال مدیران وزارت کشور از استعفا برای داوطلبی انتخابات در استان  گرم نبوده اما این به معنی نبود داوطلبانی با سابقه مدیریت یا کارشناسی در وزارت کشور در انتخابات استان نیست و از هم اکنون گمانه زنی هایی از حضور برخی استانداران ، معاونین ، مدیران و فرمانداران قبلی وزارت کشور در استان مشاهده می شود که حضور هر یک می تواند نویدبخش انتخاباتی داغ در استان و اوج گرفتن رقابت انتخاباتی باشد.
با این اوصاف، همچنان باید در انتظار ماند که تا پایان امروز چه کسانی حضور خود در انتخابات را با استعفا از مدیریت در وزارت کشور اعلام می کنند و میزان تاثیر گذاری آنها در انتخابات به چه میزان خواهد بود.
امروز آخرین مهلت استعفای مدیران
 مهلت نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی امروز به پایان می‌رسد.
براساس توافق وزارت کشور و شورای نگهبان، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و نخستین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در تاریخ ۲ اسفند امسال برگزار خواهد شد.
بنا به دستور وزیر کشور، تمامی مدیران این وزارتخانه که قصد ثبت نام در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی را دارند، حداکثر می بایست تا پایان فروردین ماه 98 ازسمت خود استعفا دهند.
چنانچه مدیران وزارت کشور تا موعد اعلام شده استعفای خود را اعلام نکنند و قصد کاندیدا توری داشته باشند، نامزدی آنها منتفی می باشد. این بخشنامه شامل مدیران شاغل، استانداران، فرمانداران و همچنین بخشداران می باشد.
با توجه به دستور وزیر کشور ،مدیران این وزارتخانه تنها تا پایان امروز شنبه 31 فروردین ماه فرصت دارند تا استعفای خود را برای داوطلبی در انتخابات مجلس شورای اسلامی تقدیم کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com