1397-10-201397-10-30bool(false) 1397-10-201397-10-30bool(false) اينجا همه چشم‌ها مي‌خندد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 30 دي 1397 - شماره 3392
 
امروز : يكشنبه ، 30 دي 1397

Today : Sun, January 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  86208 تاریخ انتشار:  1397-08-14 - 06:00 تعداد بازدید:  42
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

به بهانه برپایی نخستین نمایشگاه تخصصی نقاشی با حضور اساتید مطرح در همدان
اينجا همه چشم‌ها مي‌خندد

نویسنده : مريم ملکي

اقتصادی
 
 وقتي صحبت از همدان 2018 و يا پايتخت گردشگري مي‌شود کمتر کسي در همدان مي‌داند واقعاً صحبت از چيست؟ بيشتر اثري که همدان از اين عنوان به خود ديده است شايد چند بنرو اتوبوس مزين به تبليغات اجلاس باشد. گردشگري فرهنگي مقوله مهمي است که شايد اين روزها ميان هياهوي تبليغاتي گم شده باشد و جاي خالي آن واقعا احساس شود. اما خبر برپايي نمايشگاه نقاشي با عنوان «به ياد عرب علي شروه» شايد بتواند چراغ خاموش اين مقوله را روشن کند.پوستر نمايشگاه، اسامي اساتيد مطرح نقاشي را پشت سر خود به يدک مي‌کشد که هر کدام صاحب سبک و سخنی در نقاشي هستند. این نمایشگاه بهانه ای شده تا به همدان سفر کنند.
هيجان ديدن نمايشگاه از ورودي گالري به سراغت مي‌آيد، پله‌ها با فرش قرمز به زير پاي هنرمندان مزين شده است. هر چقدر پله‌ها را بالاتر مي‌روي، صداي همهمه بر گرفته از شور و شوق جوانان هنرمند بيشتر به گوش مي‌رسد، صداها با ديدن چهره سراسر شادي دختران و پسران هنرمند تکميل مي‌شود، اينجا همه چشم‌ها مي‌خندد.
 جای خالی نمایشگاه های تخصصی نقاشی در همدان
زهرا دانشجو بيست و چند ساله با خوشحالي در حال تماشاي تابلوهاي نقاشي است و مدام به دوستانش مي‌گويد بعد از تماشاي آثار برويم با اساتيد عکس بگيريم و گپ بزنيم، معلوم نيست دوباره کجا و چطور بشود از حضور آنها نهايت استفاده را داشته باشیم.
طاهر شعباني، کاريکاتوريست مطرح همدان چنان محو تماشاي آثار است انگار در دنياي ديگري است وي با هيجان مي‌گويد: من از شنيدن خبر برگزاري اين نمايشگاه در همدان شوکه شدم اين طور نمايشگاه‌ها در تهران عادي است اما در همدان برگزاري يک چنين نمايشگاهي بسيار اتفاق خوب و نادری است.این نمایشگاه فرصت خوبي است براي جوانان تا هنرمندان معاصر و آثارشان را از نزديک ببينند و با آنها در مورد آثار و سبک‌هايشان صحبت کنند.
سهرابي مدير گالري آرمان و مجموعه‌دار هنري است به نظر وي يک هنرمند شاخص خوش‌زبان گوياي يک جامعه است و در اين باره مي‌گويد: هنگامي که از هنرمندان دعوت مي‌شود به جغرافياي خاصي مثل همدان بيايند، حضور آنها مانند يک بيلبورد تبليغاتي است و اين امر براي شهر همدان يک تبليغ محسوب مي‌شود.
وي با بيان اينکه همدان بهره‌برداري هنري و فرهنگي خوبي از رويداد همدان 2018 نکرده است، مي‌افزايد: بيشتر به جنبه جغرافيايي اين قضيه توجه شده است و جنبه فرهنگي ناديده گرفته شده است.  در حالیکه گردشگري فرهنگي جاي کار بسيار دارد زيرا هنر زبان مشترک جهاني است و گردشگري فرهنگي هم باعث جذب سرمايه در شهر مي شود و  زمینه  تبادل فرهنگ و ارتقاء سطح هنر و شناخته شدن هنرمندان همداني  را فراهم می کند.
 تبادل فرهنگی بین هنرمندان
جعفر نجیبی استاد دانشگاه و طراح سکه بهار آزادي از اساتيد مدعو حاضر در نمايشگاه  است. نجیبی مي‌گويد: تبادل افکار بين دانشگاه‌ها، برقراري نشست‌ها، حتي اردوهاي دانشجويي بين دانشگاه‌ها همچنين حمايت وزارت ارشاد مي‌تواند به  شناساندن هنر اصيل ايران  کمک کند.
وي با بيان اينکه هنر اصيل ايراني ارزشمند است مي‌افزايد: اين هنر ايراني است که بايد بر هنر اروپايي اثر بگذارد و نه هنر اروپايي بر ايران.
در اکثر دانشگاه‌هاي هنر ايراني بها کمي به هنر اصيل ايراني داده ميشود و بايد تمهيداتي انديشيده شود که هنر ملي ايراني به جهانيان شناخته شود و بهترين روش براي اين کار برقراري ارتباط بين هنرمندان پايتخت و شهرستان است.
 چشم هایی برای دیدن
حبيب‌ا... درخشاني نقاش، نويسنده و منتقد حوزه هنر از ديگر اساتيدي است که اثرش در نماشگاه به نمايش عموم درآمده است.
اين منتقد حوزه هنر با اشاره به تأثير مثبت برگزاري نمايشگاه با عنوان بزرگداشت اساتيد مطرح مي‌گويد: اين حرکت هم باعث معرفي جوانب مختلف شخصيت اين افراد مي‌گردد و هم مي‌تواند منجر به تحليل آثار آن هنرمند شود.
درخشاني با اشاره به بي‌مهري‌هاي موجود در حوزه هنر مي‌افزايد: اين نمايشگاه‌ها مي‌توانند در جوانان ايجاد انگيزه کند و براي آنها روشن کند تنها انگيزه‌هاي مادي مطرح نيست و اگر هنرمند توانا باشد، بالاخره چشم‌هايي است که او را ببيند و گوش‌هايي وجود دارد که صداي او را بشنود.
وي از ديگر اثرات اين نمايشگاه‌ها را ايجاد حس مقايسه بين آثار هنرمندان مي‌داند و مي‌گويد: برقراري اين نمايشگاه‌ها باعث به وجود آمدن گفت‌وگو بين اذهان مي‌شود و در نتيجه به اعتلا هنر کمک مي‌کند.
درخشاني در آخر به اين مطلب اشاره مي‌کند که بسياري از اساتيد در هيچ نمايشگاهي شرکت نمي‌کنند و تنها به واسطه عنوان نمايشگاه که نام بزرگي را به يدک مي‌کشند و احترام به نام آنها آثارشان را در نمايشگاه به نمايش مي‌گذارند.
 حمایت ارشاد از هنرمندان همدانی
مدیر کل ارشاد و فرهنگ اسلامی استان نیز در حاشیه این نمایشگاه در گفتگو با همدان پیام همدان  را شهري بر پايه هنر و فرهنگ مي‌داند و مي‌گويد: همدان با وجه فرهنگي در کشور شناخته مي‌شود و بنده به عنوان يک مدير فرهنگي سعي بر اين دارم از بيشتر نمايشگاه‌هايي که در سطح شهر داير مي‌شود، بازديد کنم. اين جريان فرهنگي باعث لطيف شدن جامعه مي‌گردد و بنای ادراه فرهنگ و ارشاد اسلامي همدان حمايت از بخش خصوصي در راستاي اين جريان فرهنگي است.
عليرضا درويش نژاد معتقد است براي ترقي انسانيت بايد به سمت ارتقاء فرهنگ و هنر برويم و در اين باره مي‌افزايد: از همين جا اعلام مي‌کنم به طور کامل از چنين جريان‌هاي فرهنگي در همدان، به خصوص در مورد هنرمندان همداني حمايت همه جانبه مي‌کنيم.
وي اظهار داشت: هيچ ممنوعيت و محدوديتي براي برگزاري نمايشگاه‌هاي هنري در استان نداريم و اجازه نمي‌دهيم کسي نيز در اين زمينه محدوديت ايجاد کند البته در چند ماه اخير هنرمندان همداني شاهد چنين روند رو به رشدي بوده‌اند.
اميرحسين شمخاني، عضو انجمن مستندسازان خانه سينما نیز در مراسم افتتاحيه نمايشگاه حضور دارد و قول ساختی فیلمی با نام «در ستايش زندگي، به ياد استاد عرب‌حلي شروه» را می دهد و در این باره می گوید: در آثار شروه سراسر زندگي موج مي‌زند، بنده قصد دارم فيلمي از استاد شروه بسازم که نشان‌گر شخصيت وي باشد.
 یک نمایشگاه ، چندترم دانشگاه
سعيد دولتي- نمايشگاه گردان و دبير جشنواره دو ساله نمايشگاه نقاشي همدان درباره نمايشگاه مي‌گويد: اين نمايشگاه دو هفته قبل در تهران برگزار شد که با پيشنهاد همسر استاد شروه و استقبال نقاشان همدان در حال حاضر شاهد برگزاري نمايشگاه در همدان هستيم.
واقعاً نياز به برگزاري چنين نمايشگاهي در همدان احساس مي‌شد .محلی که اساتيد مطرح نقاشي به همراه آثارشان در همدان حضور پيدا کنند. جوانان هنرمند همداني تشنه ديدن آثار اساتيد مطرح کشور هستند تا بتوانند از تکنيک‌ها و روند ايجاد يک اثر پخته استفاده کنند و سرمشق خود قرار دهند. به نظر من ديدن يک نمايشگاه خوب با چند ترم آموزش در دانشگاه برابر مي‌کند.
وی با اشاره به مراسم بزرگداشت استاد شروه بیان می کند : با توجه به اين که استاد شروه، از جمله کساني که به گردن هنر ايران حق بزرگي دارند و شاگردان زيادي در اين زمينه تربيت کرده‌اند لذا مدير کل ارشاد از برگزاري مراسمي تحت عنوان بزرگداشت «استاد عرب‌علي شروه» در همدان خبر دادند که مايه مسرت مي‌باشد. 
 شروه استاد هنر و اخلاق
احمد فتوت که خود از چهره‌هاي سرشناس هنر همدان مي‌باشد به تمجيد از اصول اخلاقي و سبک تدريس استاد شروه مي‌پردازد و مي‌گويد: بسياري از آموخته‌هاي خود را از نقاشي مديون استاد شروه هستم. شروه به دنبال آموزش اصولي بود و بر اين اعتقاد بود، مشکل هنر آموز در نقاشي را بايد از ريشه حل کرد.
مرضيه قره‌داغي از مجسمه‌سازان بنام کشور و همسر شروه نيز وي را  شخصيتي فرهيخته مي‌خواند و مي‌گويد: شروه علاوه بر همسر براي من استاد و يک دوست بود.
قره‌داغي ضمن اشاره به تأکيد شروه بر شاهنامه‌خواني مي‌افزايد: شروه معتقد بود هنر بدون اصالت بي‌معناست و اين اصالت را بايد در اشعار فردوسي جست‌وجو کرد.
وی در آخر اظهار کرد : اين طور نمايشگاه‌ها باعث مي‌شود دانشجويان شهرستاني هم با آثار هنرمندان معاصر خود آشنا شوند.
عرب علي شروه از اساتيد مطرح نقاشي و مجسمه‌سازي ايران بود که در اين راه شاگردان زيادي تربيت کرد و هم چنين داراي کتب و ترجمه‌هاي متعددي در هنر ايراني مي‌باشد که تأثير عميق و مهمي در توسعه هنرمندان بعد از انقلاب داشت. هنر رنگ اتين، تاريخ هنر نقاشي ايران و جهان، مينياتورهاي نسخه‌هاي خطي جامي در قرن 16 از مهمترين کتاب‌هاي اين استاد نامي است.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com