خواب زمستانی بودجه 96 همدان پیام
 
 
شنبه - 31 شهريور 1397 - شماره 3294
 
امروز : يكشنبه ، 1 مهر 1397

Today : Sat, September 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82537 تاریخ انتشار:  1396-07-16 - 05:45 تعداد بازدید:  113
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

خواب زمستانی بودجه 96

نویسنده : امیر بختیاریان

یادداشت

سازمان مدیریت و برنامه ریزی مغز متفکر نظام اداری است. این سازمان وظیفه برنامه‎ریزی و نظارت بر عملکرد دولت را بر عهده دارد. اما وظیفه مهم‎تر این سازمان انجام هماهنگی میان دستگاه‎های اجرایی مختلف است. اگر مجموعه نهاد اجرایی در کشور را به مانند یک سازمان واحد در نظر بگیریم، برنامه‎ریزی و نظارت بر عملکرد دستگاه‎ها زمانی مفید است که در سایه هماهنگی میان آنها رخ دهد. سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی رکن اصلی انجام هماهنگی میان دستگاه‎هاست. بدون هماهنگی، واحدهای دولت جدا از هم و پراکنده هر یک به جای داشتن نقش مکمل، در مقابل هم و یا موازی با هم خواهند بود و بهره‎برداری درست از سرمایه‎ها به شدت کاهش پیدا می‎کند. وضعیت امروز دستگاه‎های اجرایی ناشی از همین وضعیت است. آنها به مانند اعضای یک ارکستر موسیقی هستند که رهبرشان آنها را به حال خودشان گذاشته است و هر یک به دلخواه، سازی را انتخاب و قطعه‎ای را می‎نوازند. همچنان‎که از چنین ارکستری تولید یک موسیقی مقبول به دور از انتظار است در نهاد دولت هم بدون وجود سازمان مدیریت قوی و کارآمد، نمی‎توان از نهادهای اداری توقع چندانی داشت.
ابزار مهم در اختیار سازمان مدیریت، بودجه است. سازمان مدیریت در چهار مرحله واسطه بین اعتبارات عمومی کشور با دستگاه‎هاست. تدوین، ابلاغ، تخصیص و نظارت عملیاتی، چهار مرحله مهم در بودجه‎ریزی است که قانون وظیفه آنها را متوجه سازمان مدیریت کرده است. البته در مسیر انجام این چهار وظیفه بسیاری از نهادها و اشخاص به صورت قانونی و عرفی اعمال نظر و دخالت می‎کنند، اما اگر سازمان مدیریت، توانا و مقتدر باشد می‎تواند با اهرم مذاکره و ابزارهای قانونی بسیاری از دخالت‎های غیرعقلانی و سلایق شخصی را خنثی است.
متاسفانه قدرت سازمان مدیریت در سال‎های اخیر رو به افول رفته است. در اثر انحلال و با وجود حیات مجدد، این سازمان نتوانسته است دوران اقتدار نسبی خود را بازآفریند. یکی از نشانه‎های این ضعف در تاخیر بیش از حد ابلاغ اعتبار نهفته است. با اینکه در دولت اخیر، قانون بودجه به موقع تصویب و به دولت ابلاغ می‎شود، مبادله موافقت‎نامه تا نیمه سال به کندی صورت می‎گیرد و روند ابلاغ در مواردی تا آخرین روز سال هم ادامه پیدا می‎کند. این شکل از ابلاغ بودجه نمایان‎گر ضعف در نظام برنامه‎ریزی است. بودجه برنامه یک ساله دولت است و همچنان که این سند قانونی یک‎پارچه و واحد است لازم است اسناد وابسته به آن هم تا جای ممکن به موقع در آغاز سال و همزمان با هم ابلاغ شود.
سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی چه در سطح کشور و چه در سطح استان شایسته نیست از این وظیفه ذاتی و اصلی خود غفلت کند. میزان بودجه عمومی کشور در سال جاری، 398 هزار میلیارد تومان است و برابر قانون تمام این بودجه باید تا پایان خرداد ماه در قالب موافقت‎نامه با دستگاه‎های اجرایی مبادله می‎شد. در شرایطی که این اتفاق رخ نداده است، می‎توان تصور کرد که بخش‎های مهمی از دستگاه‎های اجرایی همچنان در تعطیلات نوروز به سر می‎برند و تکلیف آنها برای سال 96 در ابهام مانده است.
سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی در سطح کشور و استان باید با جدیت بررسی کند دلیل این تاخیر طولانی ناشی از چه عواملی است. اگر این عوامل ناشی از اشکالات درون سازمان است به دنبال رفع سریع مشکلات باشد، اگر هم ناشی از اشکالاتی بیرون از مجموعه سازمان است که امکان اصلاح شدن ندارد، باید چارچوب مبادله موافقت‎نامه را مطابق با امکانات موجود اصلاح کرد. وجدان سازمانی حکم می‎کند که سازمان مدیریت به این وضعیت عادت نکند و برای حل آن چاره‎ای بیندیشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com